Tıbbi cihazlara bağlı basınç yaralanmasına ilişkin tutum anketi'nin türkçe'ye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliğin incelenmesi
Adaptation of the attitude survey regarding pressure injury due to medical devices into Turkish, investigation of validity and reliability
  1. Tez No: 789435
  2. Yazar: ELVAN ZORLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Araştırma, Tıbbi Cihazlara Bağlı Basınç Yaralanmasına İlişkin Tutum Anketi'nin Türkçe'ye uyarlanması, geçerlilik ve güvenirliliğinin incelenmesi amacıyla metodolojik türde bir araştırma olarak yürütüldü. Metod: Metodolojik nitelikteki araştırmanın evrenini İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeyoğun bakım, dahili ve cerrahi servislerde hemşire olarak görev yapan 183 hemşire oluşturdu. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından Hemşire Tanıtım Formu ve Hemşirelerin Tıbbi Cihazlara Bağlı Basınç Yaralanmasına İlişkin Tutum Anketi kullanılarak toplandı. Araştırma verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, Doğrulayıcı Faktör Analizi, tanımlayıcı faktör analizi, Madde Toplam Puan Korelasyonu ve Ölçek Tepki Yanlılığı testleri kullanıldı. Verilerin analizleri SPSS 24.0 programı ve AMOS paket programları kullanılarak analiz değerlendirildi Bulgular: Analiz sonucu anket iki alt boyuta dağıldı, açıkladığı toplam varyans %75,153 olduğu saptandı. Ölçek alt boyut Cronbach Alfa katsayıları birinci faktör;“Önleme”α= 0,754 ikinci faktör;“Bakım”α= 0,813 olduğu bulundu. Madde analizi sonucunda maddelerin madde alt boyut puan korelasyonları önleme alt boyutunda 0,60- 0,82, bakım 0,75-0,85, arasında bulundu. Ölçek doğrulayıcı faktör analizi uyum indeksleri incelendi ve x2 /df, CFI, NFI, NNFI indekslerinin kabul edilebilir değerlerde olduğu belirlendi. Sonuç: Tıbbi Cihazlara Bağlı Basınç Yaralanmasına İlişkin Tutum Anketi Türkçe formunun Türk toplumu için geçerli ve güvenilir bir anket olduğu belirlendi
Özet (Çeviri)
Purpose: The research was conducted as a methodological study in order to adapt the Attitude Questionnaire towards Pressure Injury Due to Medical Devices into Turkish and to examine its validity and reliability. Method: The universe of the methodological study consisted of 183 nurses working as nurses in the intensive care, internal and surgical services of the Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital located in the Anatolian side of Istanbul. Research data were collected by the researcher using the Nurse Identification Form and the Nurses' Attitude Questionnaire towards Pressure Injury Due to Medical Devices. Descriptive statistics, Confirmatory Factor Analysis, descriptive factor analysis, Item Total Score Correlation and Scale Response Bias tests were used to evaluate the research data. Analysis of the data was evaluated using SPSS 24.0 program and AMOS package programs. Results: As a result of the analysis, the questionnaire was divided into two sub-dimensions, and the total variance explained was 75.153%. Scale sub-dimension Cronbach's Alpha coefficients are the first factor;“Prevention”α= 0.754 second factor;“Maintenance”was found to be α= 0.813. As a result of the item analysis, the item sub-dimension score correlations of the items were found to be between 0.60-0.82 in the prevention sub-dimension, and between 0.75-0.85 in the care. Scale confirmatory factor analysis fit indices were examined and it was determined that x2 /df, CFI, NFI, NNFI indices were acceptable. Conclusion: It was determined that the Turkish form of the Attitude Questionnaire Regarding Pressure Injury Due to Medical Devices is a valid and reliable questionnaire for Turkish society.