Perinatal dönemde verilen bağlanma temelli desteğin prenatal bağlanma, erken dönem anne bebek bağlanması ve maternal bağlanmaya etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of attachment-based support given during theperinatal period on prenatal attachment, early mother and baby bonding andmaternal attachment
- Tez No: 789442
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSAN ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışma Erken Dönem Anne Bebek Bağlanma Göstergelerini Değerlendirme Ölçeği"nin geliştirilmesi geçerlik ve güvenirliğin test edilmesi, Perinatal Dönemde Verilen Bağlanma-Temelli Desteğin Prenatal Bağlanmaya, Erken Dönem Anne Bebek Bağlanma Göstergelerine ve Maternal Bağlanmaya Etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu araştırmanın birinci aşaması metodolojik, ikinci aşaması ise randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırmanın örneklem grubunu birinci aşamada 143 anne, ikinci aşamada ise 34 girişim, 36 kontrol grubu olmak üzere toplam 70 katılımcı oluşturmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında girişim grubu gebelerine Bağlanma Temelli Destek kapsamında mobil video destekli eğitim ve pospartum 0. günde ten tene temas ve emzirme desteği verilmiş, kontrol grubundaki gebeler ise hastanenin rutin takip ve bakım uygulamalarını almıştır. BULGULAR: Ölçek geliştirme aşamasında; uygulanan faktör analizi sonucunda ölçek madde sayısının 13 ve kapsam geçerliliği sonucunda 2 faktörde toplandığı belirlenmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi modeline ilişkin uyum indeksi değerleri χ²/df: 1.890, RMSEA: 0,079, CFI: 0,929, SRMR: 0,060 ve Cronbach alfa katsayısı tüm ölçek için 0,882, Fiziksel ve Duygusal Yakınlık alt boyutu 0,851, Keşfetme ve Çabalama alt boyutu ise 0,803 olarak saptanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında girişim grubundaki katılımcıların Anne Doğum Öncesi Bağlanma, Erken Dönem Anne Bebek Bağlanma Göstergeleri ve Maternal Bağlanma ölçek puan ortalaması kontrol grubundan yüksek olup anlamlı derecede fark olduğu görülmüştür (p=0.000). SONUÇ: Geliştirilen ölçeğin geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu belirlenmiştir. Perinatal dönemde gebelere verilen Bağlanma Temelli Desteğin, prenatal bağlanma, erken dönem anne bebek bağlanma göstergeleri ve maternal bağlanmanın artmasında etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: This study was carried out to develop the Scale for Evaluation of Early Mother-Infant Bonding Indicators, to test its validity and reliability, and to determine the Effects of Attachment-Based Support Given in the Perinatal Period on Prenatal Attachment, Early Mother-Infant Bonding Indicators and Maternal Attachment. MATERIALS AND METHODS: The first phase of this study is a methodological study, and the second phase is a randomized controlled study. The sample group of the study consisted of a total of 70 participants, 143 mothers in the first stage, 34 intervention groups and 36 control groups in the second stage. In the second stage of the study, mobile video-assisted training and skin-to-skin contact and breastfeeding support were provided on the 0th postpartum day within the scope of AttachmentBased Support to the pregnants in the intervention group, while the pregnant women in the control group received the hospital's routine follow-up and care practices. RESULTS: In the scale development phase; as a result of the factor analysis applied, it was determined that the number of scale items was collected in 13 factors and as a result of the content validity, it was collected in 2 factors. The fit index values for the confirmatory factor analysis model were χ²/df: 1.890, RMSEA: 0.079, CFI: 0.929, SRMR: 0.060, and the Cronbach's alpha coefficient was 0.882 for the whole scale, 0.851 for the Physical and Emotional Intimacy sub-dimension, and 0.803 for the Exploration and Effort sub-dimension detected. In the second stage of the study, the Prenatal Attachment, Early Mother-Infant Bonding Indicators and Maternal XII Attachment scale scores of the participants in the intervention group were higher than the control group and there was a significant difference (p=0.000). CONCLUSION: It has been determined that the developed scale is a valid and reliable measurement tool. Attachment-Based Support given to pregnant women during the perinatal period was found to be effective in increasing prenatal attachment, early mother-infant bonding indicators and maternal attachment.