Papiller tiroid kanserli hastalarda mmp-9 gen polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of mmp-9 gene polymorphisms in patients with papillary thyroid cancer
- Tez No: 789452
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMMAM SİPAHİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genetik, Biophysics, Endocrinology and Metabolic Diseases, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tiroid kanserinin en sık görülen formu papiller tiroid kanseridir. Klinik özellikler açısından birçok varyantı bulunur. Matriks metalloproteinaz-9 (MMP-9) dahil olmak üzere birçok matriks modüle edici enzim, karsinojenezdeki erken olayları, tümör invazyonunu ve metastazı da etkileyebilir. Çalışmamızın amacı, MMP-9 promotor genotiplerinin papiller tiroid kanseri hastalığı üzerindeki etkisini araştırmak ve agresif fenotip gelişimi için olası bir risk faktörü olup olmadığını belirlemektir. Çalışmamızda papiller tiroid kanseri hastalarında MMP-9 C-1562T, MMP-9 Gln279Arg ve MMP-9 Arg668Gln gen polimorfizmleri ile prognostik faktörler arasındaki ilişki değerlendirildi. Papiller tiroid kanseri hastalarında MMP-9 C-1562T gen polimorfizmi sonucunda elde edilen genotip ve allel frekanslarının hastalığın alt tipleri açısından farklılıklar gösterdiği belirlendi. MMP-9 Gln279Arg gen polimorfizmi sonucunda elde edilen genotip frekanslarının papiller tiroid kanseri hastalığı alt tipleri açısından farklılıklar gösterdiği belirlendi. Ayrıca lenf nodu metastazına göre genotip frekanslarında da farklılıklar olduğu gözlemlendi. MMP-9 Arg668Gln gen polimorfizmi sonucunda elde edilen genotip ve allel frekanslarının alt tipler, tümör çapı ve lenf nodu metastazı açısından farklılık göstermediği belirlendi. Verilerimiz, papiller tiroid kanseri hastalarında MMP-9 gen polimorfizmlerinde anlamlı bir fark bulunmadığını gösterdi. Ancak MMP-9 genotiplemesi, papiller tiroid kanseri hastalarının risk sınıflandırması ve alt tiplerin belirlenmesinde yararlı olabilecek önemli bilgiler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The most common form of thyroid cancer is papillary thyroid cancer. It has many variants in terms of clinical features. Many matrix modulating enzymes, including matrix metalloproteinase-9 (MMP-9) can affect early events in carcinogenesis, tumor invasion, and even metastasis. Genotypes were determined by restriction fragment length polymorphism method from venous blood taken from 145 patients with papillary thyroid cancer and 145 healthy control groups included in our study. Statistical analysis showed that there was no significant difference between papillary thyroid cancer patients and controls. It was determined that genotype and allele frequencies obtained as a result of MMP-9 C-1562T gene polymorphism in patients with papillary thyroid cancer showed differences in terms of subtypes of the disease. It was determined that genotype frequencies obtained as a result of MMP-9 Gln279Arg gene polymorphism differ in terms of papillary thyroid cancer disease subtypes. In addition, it was observed that there were differences in genotype frequencies according to lymph node metastasis. It was determined that genotype and allele frequencies obtained as a result of MMP-9 Arg668Gln gene polymorphism did not differ in terms of subtypes, tumor diameter and lymph node metastasis. Our data showed no significant differences in MMP-9 gene polymorphisms in papillary thyroid cancer patients. However, MMP-9 genotyping can provide important information that may be useful in risk stratification and subtype determination of papillary thyroid cancer patients.