Glikopironyum bromür, formoterol fumarat dihidrat ve ilgili bileşiklerinin analizleri
Analysis of glycopyrronium bromide, formoterol fumarate dihydrate and related substances
- Tez No: 789453
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SAĞLIK ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Glikopironyum bromür (GB), formoterol fumarat dihidrat (FF-dh) ve bu aktif maddelere ait ilgili bileşiklerin ölçülü doz inhaler ürünü için kütle dedektörlü ultra yüksek performanslı sıvı kromatografisi (Ultra HPLC/MS) ile miktar tayini analitik metodu geliştirilmiş ve ardından valide edilmiştir. Kromatografik ayırım bir C18 kolon ile hareketli faz olarak % 0,5'lik formik asit içeren asetonitril ve % 0,5'lik formik asit içeren sulu çözeltinin gradiyen elüsyonu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. UV dedektör dalgaboyu olarak 215 nm, hareketli faz akış hızı 0,1 mL/dakikadır, kütle dedektöründe ise XIC modu kullanılmıştır. GB için teşhis sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) sırasıyla 0,29 ng/mL ve 1,02 ng/mL, FF-dh'a LOD ve LOQ ise 0,15 ng/mL ve 0,50 ng/mL'olarak belirlenmiştir. GB ilgili bileşiklerine ait LOD ve LOQ sırasıyla 0,28 ng/mL- 0,30 ng/mL ve 0,92 ng/mL- 1,01 ng/mL aralığında bulunmuştur. FF-dh ilgili bileşiklerine ait teşhis ve tayin sınırları sırasıyla; 0,13 ng/mL- 0,15 ng/mL ve 0,47 ng/mL- 0,50 ng/mL aralığında bulunmuştur. GB ve FF-dh için sırasıyla 900-3600 ng/mL ve 500-2000 ng/mL kalibrasyon aralığında doğrusallık ve doğruluk parametreleri çalışılmış ve uygun bulunmuştur. GB ve FF-dh ilgili bileşikleri için kalibrasyon aralıkları ise sırasıyla 1-80 ng/mL ve 0,5-40 ng/mL arasındadır. Aktif maddelere ait ilgili bileşiklerin doğruluk çalışmaları tayin sınırı değeri ve sınır değerin % 400 seviyeleri arasında yapılmış ve uygun bulunmuştur. Metot hızlı, güvenilir, doğrusal, tekrar edilebilir ve kesin sonuçlar vermektedir. Geliştirilen bu metot farmasötik preparatta bulunan aktif maddeler GB, FF-dh ve bunlara ait ilgili bileşiklerin tayini için kullanılabilir niteliktedir. Geliştirilen yöntem ayrıca stabiliteye kaldırılan numunelerin analizleri için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
An Ultra HPLC/MS method has been developed and validated to determine glycopyrronium bromide (GB), formoterol fumarate dihydrate (FF-dh) and their corresponding related substances in meter dose inhale products. Chromatographic separation was achieved to gradient elution programme by using a C18 column, mobile phase containing 0,5 % formic acid in water and 0,5 % formic acid in acetonitrile. Mobile phase flow rate was 0,1 mL/min. UV detector was used at 215 nm and mass detector was used in XIC mode The detection and quantitation limits of GB impurities were found in the range of 0,28 ng/mL-0,30 ng/mL and 0,92 ng/mL-1,01 ng/mL, respectively. The detection limits and quantitation limits of FF-dh impurities are respectively; It ranged from 0,13 ng/mL to 0,15 ng/mL and 0,47 ng/mL to 0,50 ng/mL. GB, FF-dh were found linear and accurate within the range of 900-3600 ng/mL and 500-2000 ng/mL respectively. Calibration range for GB impurities and FF-dh impurities 1-80 ng/mL and 0,5-40 ng/mL, respectively. Linearity was studied for the related substances of GB impurites and FF-dh impurities 1-80 ng/mL and 0,5-40 ng/mL respectively. Accuracy was studied for the related substances within the range of LOQ value of corresponding impurity and 400 % of the limit value. The method was linear, rapid, reproducible and accurate. The developed LC-MS method to determine the assay and related substances of GB and FF-dh can be used to assess the quality of orderly samples. The developed method can be used for the determination of stability samples as well.