Gevşeme eğitiminin menopozal ve postmenopozal dönemdeki vazomotor semptomlar ve vücut farkındalığı üzerine etkisi
The effect of relaxation training on vasomotor symptoms and body difference in menopausal and post-working periods
  1. Tez No: 789454
  2. Yazar: GİZEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ÖZÜNLÜ PEKYAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmanın amacı gevşeme eğitiminin menopozal ve postmenopozal dönemdeki vazomotor semptomlar ve vücut farkındalığı üzerine etkisini incelemekti. 50-65 yaş aralığındaki menopoz ve postmenopoz dönemlerinde olan kadınlar çalışmamıza dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen katılımcılar menopozal (son bir yıldır menstrual siklusun kesilmesi) ve postmenopozal (12 aydan fazla zaman dilimde menstrual siklusun kesilmesi) dönem olmak üzere 2 grupta incelendi. Veri toplama aracı olarak örnekleme ait Kişisel Bilgi Formu, Menopozal Semptomları Değerlendirme Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Vücut Farkındalığı Anketi ve Vücut Algısı Ölçeği kullanıldı. Her iki gruptaki katılımcılara 6 hafta boyunca haftada 3 gün her seans 30 dakika sürecek şekilde gevşeme eğitimi verildi. Yapılan eğitim öncesi ve sonrası değerlendirmeler ile verilen eğitim online olarak ZOOM üzerinden gerçekleştirildi. Araştırmaya katılan katılımcıların yaş ortalaması 53,81±2,757 idi. Katılımcıların menopoza girme yaş ortalaması 51,00±1,473 idi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine the effect of relaxation training on vasomotor symptoms and body awareness in menopausal and postmenopausal periods. Women between the ages of 50 and 65 who were in the menopausal and postmenopausal periods were included in our study. Personal Information Form, Menopausal Symptoms Assessment Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index, Body Awareness Questionnaire and Body Perception Scale were used as data collection tools. The participants included in the study were examined in 2 groups as menopausal (interruption of the menstrual cycle for the last year) and postmenopausal (interruption of the menstrual cycle for more than 12 months). Participants in both groups were trained for 30 minutes, 3 days a week for 6 weeks. Volunteer participants were recruited from the social circle around the researcher. Measurements were performed before and after treatment. IBM SPSS Statistics 26 Program was used in the analysis of the research data. The mean age of the participants participating in the study was 53.81 (±2.757). The mean age of the participants at menopause was 51.00 (±1.473).