Periampuller bölge tümörlerine yapılan whipple operasyonunda çıkartılan lenf nodu sayısının sağkalıma etkisi
  1. Tez No: 789456
  2. Yazar: MUSTAFA ÖRMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİRYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Lenf nodu metastazı periampuller kanserli hastalar için olumsuz prognozun güçlü bir belirtisidir. Fakat lenf nodlarına göre yapılan evrelendirmelerde hastaların sağkalımlarının farklı olması dikkatimizi çekti. Aynı evredeki hasta farklı prognoza sahip olması; yeni bir evreleme sistemi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Biz çalışmamızda lenf nodu metastazı olan veya olmayan hastaların ; AJCC 8. Eth göre TNM, lenf nodunun total lenf noduna oranı(LNR), pozitif lenf nodların logaritması (LODDS) gibi evrelendirmelerin sağ kalıma olan etkisini değerlendirdik. Materyal Metod: Ocak 2014 – Aralık 2021 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Genel Cerrahi Kliniğinde cerrahi rezeksiyon yapılan 213 tane hasta geriye dönük incelendi. Bu hastaların demografik verileri yanısıra pozitif lenf nodu, total lenf nodu sayısı, LNR, LODDS, histopatolojik verileri birleştirilerek hem total sağkalımları hem de hastalıksız sağkalımları analiz edildi. Her evrelendirme sistemi birbiri içerisinde ve karşılaştırılarak prognoza olan etki analiz edildi. Lenf nodu evrelendirme sistemlerinin özgüllüğü zaman eğrisine göre spesifitesi ve sensitivitesine bakıldı(ROC). Sonuç : The retrospectively collected data of 213 patients who underwent pancreatoduodenectomy for APC was analyzed after excluding 51 patients for various reasons.66(%40) hastada hastada lenf nodu pozitifliği mevcuttu.İstatistiksel olarak hem total sağaklımda hem de hastalıksız sağ kalımda pozitif lenf nodu olumsuz bir belirteçti. Takip edilen hastaların median total sağkalım 27 ay olarak gerçekleşti. Periampuller bölge tümörleri 4 farklı orijini olmasından dolayı total sağkalımları da farklıydı. Median totalsağkalım ampuller tümörlerde 40 ay olarak gerçekleşirken, distal koledok tümörlerinde 22 ay olarak gerçekleşti. Totalsağkalıma etki eden faktörler pozitif lenf nodu, tümör lokasyonu, tümör diferensiyasyonu,perinöral invazyon olurken, hastalıksız sağkalıma etki eden fakörler pozitif lenf nodu, LNR, tümörün T evresi etkili olmuştur. Tartışma: Hastalıksız sağkalımı belirlemede LNR diğer evrelem sistemlerine göre daha iyi olmasına rağmen periampuller tümörlerin prognozunu belirlemek multifaktöriyel bir olaydır. Bu sebeble LNR,LODDS gibi evrelendirme sistemlerinin henüz özgüllüğü prognoz açısından yeterli değildir ve daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: Lymph node metastasis is a strong predictor of an unfavorable prognosis for patients with periampullary cancer. However, we noticed that the survival rates of the patients were different in the staging made according to the lymph nodes. The patient at the same stage has a different prognosis; reveals the necessity of a new staging system. In our study, patients with or without lymph node metastases; We evaluated the effect of staging such as TNM according to AJCC 8. Eth, ratio of lymph nodes to total lymph nodes (LNR), logarithm of positive lymph nodes (LODDS) on survival. Methods: Between January 2014 and December 2021, 213 patients who underwent surgical resection at Akdeniz University General Surgery Clinic were retrospectively analyzed. In addition to the demographic data of these patients, positive lymph node, total lymph node count, LNR, LODDS, and histopathological data were combined to analyze both their total and disease-free survival. Each staging system was analyzed within and compared to each other, and the effect on the prognosis was analyzed. The specificity, specificity and sensitivity of the lymph node staging systems according to the time curve were evaluated (ROC). Results: The retrospectively collected data of 213 patients who underwent pancreatoduodenectomy for APC was analyzed after excluding 51 patients for various reasons. Lymph node positivity was present in 66 (40%) patients. Statistically, positive lymph node was a negative marker in both total survival and disease-free survival. The median total survival of the patients followed was 27 months. Since periampullary tumors had 4 different origins, their total survival was also different. Median total survival was 40 months in ampullary tumors and 22 months in distal common bile duct tumors. While the factors affecting total survival were positive lymph node, tumor location, tumor differentiation, perineural invasion, the factors affecting disease-free survival were positive lymph node, LNR, T stage of the tumor. Conclusion: Although LNR is better in determining disease-free survival than other staging systems, determining the prognosis of periampullary tumors is a multifactorial event. For this reason, the specificity of staging systems such as LNR, LODDS is not yet sufficient in terms of prognosis and more studies are needed.