Temporomandibular eklem muayenesi yapılan hastaların şikayetlerinin anket çalışması ile değerlendirilmesi
Evaluation of the complaints of patients who had temporomandibular joint examination with a questionnaire study
- Tez No: 789457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ASLI GÜLŞEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı temporomandibular eklem disfonksiyon (TMD) nedeni ile kliniğimize başvuran hastaların, şikayetlerini sorgulayan tarama anketi uygulanarak, elde edilen verilerin, birbirleriyle ilişkisini incelemek ve değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kliniğimize 30.11.2020-30.11.2021 tarihleri arasında TMD şikayeti ile başvuran hastalar dahil edildi. Çalışma 158'i kadın (ort. yaş 34,42±14,24), 43'ü erkek (ort. yaş 31,26±12,96) olmak üzere toplam 201 hasta (ort. yaş 33,75±14,00) üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar cinsiyet, yaş, meslek grubu, medeni durum ve sistemik hastalığının olup olmamasına göre 5 gruba ayrıldı. Hazırlanan anket formundaki sorular hastalara araştırmacı tarafından açıklandıktan sonra hastaların sorulara verdiği cevaplar aynı araştırmacı tarafından anket formuna kaydedildi. Hazırlanan anket formundaki sorular ile hastaların ağrı şikâyeti, çiğneme kabiliyeti, bruksizm ve çene eklemlerinden gelen ses şikâyetleri değerlendirildi. Anket formundan elde edilen veriler ile şikayetlerin hem bu 5 hasta grubu ile olan hem de şikayetlerin birbirleri ile olan ilişkisi incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen kişilerin %54,7'sinde şu anda ağrı vardı. %55,2'sinde diş sıkma veya gıcırdatma alışkanlığı vardı. %74,6'sında çiğneme veya konuşma sırasında ağrı artışı vardı. %35,8'inde ağız açmada kısıtlılık vardı. %65,7'sinde çenesindeki probleme bağlı olarak yeme güçlüğü vardı. %57,7'sinde çeneden ses gelme vardı. Ağrı şiddeti ortalaması ve standart sapması 5,13±2,85 iken çiğneme zorluk skoru ise 4,32±3,17'ydi. Temporomandibular bozukluk şikayeti ile başvuran hastaların ağrı şikayeti özellikle kadın hastalarda daha fazlaydı. Çiğneme konuşma sırasında ağrı artışı en belirgin şikayetti. Ağrı ve çiğneme zorluğu arasında bir ilişki vardı. Sonuç: Temporomandibular eklem bozuklukları nedeni ile eklemde ağrı ve ses şikayeti, ağız açmada kısıtlılık gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Özellikle eklemdeki ağrı şikayeti hastaların çiğnemede zorluk yaşamalarına neden olmaktadır. Bu da hastaların hayat konforunu düşürmektedir. Bu nedenle hastaların daha detaylı teşhis ve tedavi planlamasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine and evaluate the relationship between the data obtained by applying a screening questionnaire questioning the complaints of patients who applied to our clinic due to temporomandibular joint dysfunction (TMD). Materials and Methods: Patients who applied to our clinic with the complaint of TMD between 30.11.2020-30.11.2021 were included in the study. The study included a total of 201 patients (mean age 33.75±14.00 years), including 158 women (mean age 34.42±14.24 years), 43 men (mean age 31.26±12.96 years). ) was performed on The patients included in the study were divided into 5 groups according to gender, age, occupational group, marital status and presence of systemic disease. After the questions in the prepared questionnaire were explained to the patients by the researcher, the answers given by the patients to the questions were recorded in the questionnaire form by the same researcher. The patients' complaints of pain, chewing ability, bruxism and voice complaints from the jaw joints were evaluated with the questions in the prepared questionnaire. The data obtained from the questionnaire form and the relationship of the complaints with these 5 patient groups and with each other were examined. Results: 54.7% of the people included in the study currently had pain. 55.2% of them had the habit of clenching or grinding their teeth. 74.6% had increased pain during chewing or speaking. There was restriction in mouth opening in 35.8% of them. 65.7% of them had difficulty in eating due to the problem in their jaw. In 57.7% of them, there was a voice coming from the chin. The mean and standard deviation of pain severity were 5.13±2.85, while the severity of difficulty in chewing was 4.32±3.17. Pain complaints of patients who applied with the complaint of temporomandibular disorder were especially higher in female patients. Increased pain during chewing speech was the most prominent complaint. There was an association between pain and difficulty in chewing. Conclusion: Due to temporomandibular joint disorders, problems such as pain and voice complaints in the joint and limitation in mouth opening occur. Especially the complaint of pain in the joint causes the patients to have difficulty in chewing. This reduces the life comfort of patients. Therefore, patients need more detailed diagnosis and treatment planning.