Pankreatikoduodenektomi operasyonu geçiren hastalarda prognozu etkileyen faktörler
- Tez No: 941625
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada periampuller bölge tümörleri nedeniyle whipple operasyonu uygulanan hastalarda preoperatif dönemde bakılan prognostik nutrisyonel indeks (PNİ), lökosit, hemoglobin, albumin, C-reaktif protein (CRP), lenfosit, monosit, trombosit sayıları ve bunlardan elde edilen nötrofil lenfosit oranı (NLR), trombosit lenfosit oranı (PLR) ve monosit lenfosit oranı (MLR)'nın cerrahi sonrası gelişebilecek mortalite ve morbidite üzerine etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 13 Şubat 2017–18 Temmuz 2023 tarihleri arasında whipple operasyonu yapılan 18 yaş ve üstü 292 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların preoperatif dönemdeki yatış dosyaları, elektronik hasta dosyaları, postoperatif poliklinik verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, preoperatif ve postoperatif 1. ayda bakılan laboratuvar özellikleri ve klinik özellikleri kaydedildi. Ve istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the effects of preoperative prognostic nutritional index (PNI), leukocyte, hemoglobin, albumin, C-reactive protein (CRP), lymphocyte, monocyte, platelet counts and the neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), platelet-lymphocyte ratio (PLR) and monocyte-lymphocyte ratio (MLR) obtained from these in patients who underwent whipple surgery due to periampullary region tumors on mortality and morbidity that may develop after surgery were investigated. Materials and Methods: A total of 292 patients aged 18 years and over who underwent whipple surgery at Adana City Education and Research Hospital of Health Sciences University between February 13, 2017 and July 18, 2023 were included in the study. The patients' preoperative hospitalization files, electronic patient files, and postoperative outpatient clinic data were retrospectively reviewed. The patients' demographic characteristics, preoperative and postoperative 1st month laboratory characteristics, and clinical characteristics were recorded. And statistically evaluated.