Aile hekimlerinin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu farkındalığı
Attention deficit hyperactivity disorder awareness of family physicians
- Tez No: 789468
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK SAMİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: DEHB, çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde sıklıkla görülen bireyin gelişim ve işlevselliğini olumsuz yönde etkileyen dikkat eksikliği, dürtüsellik ve hiperaktivite ile seyreden nörogelişimsel bozukluk olarak tanımlanır. DEHB'nin dünya çapında %5,29'luk bir epidemiyolojik prevalansı [%5,01–%5,56] vardır ve bu nedenle çocukluk ve ergenlik döneminde en yaygın akıl hastalıklarından biridir. Çalışmamızda temel amaç; Aile hekimlerinin bir çocuğun hayatını etkileyecek DEHB hakkındaki bilgi düzeyini ve farkındalıklarını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tanımlayıcı, kesitsel bir anket çalışmasıdır. Araştırmamızın anketini yapılmış olan DEHB bilgi düzeyi çalışmalarından ve yazılan makalelerden faydalanarak oluşturduk. Bu soru listesini tez danışmanımız ile son haline getirdik. Anketimizin örneklemini İstanbul Başakşehir, Bağcılar ve Bakırköy ilçelerinde çalışan 107 aile hekimi olarak belirledik. Bulgular: Çalışmamıza 220 aile hekimi katıldı. Yaş, meslek yaşı ve DEHB bilgi seviyesi anketi toplam puanları (DAP) normal dağılıma uymaktaydı. Örneklemin DAP ortalaması 22.3 (SS:1.90) hesaplandı. Erkeklerin DAP ortalama puanı 22.2 (SS: 1.89) ve kadınların DAP ortalama puanı 22.3 (SS:1.93) hesaplandı, iki değer arasında t-test ile istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. (p=0.624).
Özet (Çeviri)
Aim: ADHD is defined as a neurodevelopmental disorder with attention deficit, impulsivity and hyperactivity that negatively affects the development and functionality of the individual, which is common in children, adolescents and adults. ADHD has an epidemiological prevalence of 5.29% worldwide [5.01%–5.56%] and is therefore one of the most common mental illnesses in childhood and adolescence. The main purpose of our study; To investigate the level of knowledge and awareness of family physicians about ADHD that will affect a child's life. Materials and Methods: Our research is a descriptive, cross-sectional survey study. We created the questionnaire of our research by making use of the ADHD knowledge level studies and the articles written. We finalized this list of questions with our thesis advisor. We determined the sample of our survey as 107 family physicians working in Istanbul Başakşehir, Bağcılar and Bakırköy districts. Results: 220 family physicians participated in our study. Age, occupational age, and ADHD knowledge level questionnaire total scores (DAP) were in normal distribution. The mean DAP of the sample was calculated as 22.3 (SD: 1.90). The mean DAP score of men was calculated as 22.2 (SD: 1.89) and the mean DAP score of women was 22.3 (SD: 1.93), no statistically significant difference was found between the two values by t-test. (p=0.624). A statistically significant correlation was found between age and DAP in the Pearson correlation analysis.