Yüzücülerde terabant antrenmanının bazı fiziksel ve fizyolojik özellikler ile yüzme performansına etkisi
The effect of teraband training on some physical and physiological properties and swimming performance in swimmers
  1. Tez No: 789469
  2. Yazar: ONUR CAN ŞAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı; yüzücülerde terabant antrenmanının bazı fiziksel ve fizyolojik özellikler ile yüzme performansına etkisinin araştırılmasıdır. Bu çalışma; yaşları 8-12 arasında değişen ve en az bir yıl sporcu özgeçmişine sahip, 2022-2023 sezonunda aktif olarak yüzme sporu yapan toplam 20 gönüllü sporcunun katılımı ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan sporcular random yöntemi ile deney ve kontrol gruplarına ayrıldı. Çalışmada yer alan bütün sporculara, 12 hafta süresince haftada 4 gün (Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar) 90 dakika standart yüzme antrenman programı uygulanmıştır. Deney grubu sporcularına standart yüzme antrenman programına ek olarak terabant antrenman programı uygulandı. 12 hafta süresince haftada 3 gün 30-45 dakika olacak şekilde dizayn edildi. Kontrol grubuna ise sadece standart yüzme antrenman programı uygulandı. Tüm sporcularda; fiziksel ve fizyolojik özelliklerini içeren ve yüzme performansı özelliklerini içeren testler öntest ve sontest olarak uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to investigate the effects of theraband training on some physical and physiological characteristics and swimming performance in swimmers. This work; The study was carried out with the participation of a total of 20 volunteer athletes, aged between 8-12, who have at least one year of athlete background, and actively engaged in swimming in the 2022-2023 season. The athletes participating in the study were randomly divided into experimental and control groups. A standard swimming training program of 90 minutes was applied to all the athletes in the study, 4 days a week (Tuesday, Thursday, Saturday and Sunday) for 12 weeks. In addition to the standard swimming training program, a teraband training program was applied to the experimental group athletes. It was designed to be 30-45 minutes 3 days a week for 12 weeks. Only standard swimming training program was applied to the control group. In all athletes; tests including physical and physiological characteristics and swimming performance characteristics were applied as pretest and posttest.