Futbolcularda ip merdiveni ile basamak merdiveni çalışmalarının teknik ile bazı fiziksel ve fizyolojik özelliklere etkileri
The effects of rope ladder and step ladder practices on technical and some physical and physiological properties in footballers
- Tez No: 789470
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı; futbolcularda ip merdiveni ile basamak merdiveni çalışmalarının teknik ile bazı fiziksel ve fizyolojik özelliklere etkilerinin araştırılmasıdır. Bu çalışma; yaşları 18-25 arasında değişen ve en az dört yıl sporcu özgeçmişine sahip, 2022-2023 sezonunda aktif olarak futbol oynayan toplam 30 gönüllü sporcunun katılımı ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan sporcular random yöntemi ile İp Merdiveni (n=10), Basamak Merdiveni (n=10) ve Kontrol (n=10) gruplarına ayrıldı. İp merdiveni ve basamak merdiveni sporcularına, 1 hafta hazırlayıcı ip ve basamak merdiveni antrenmanından sonra, hazırlık ve müsabaka dönemi kapsayan 12 hafta süresince haftada 3 gün ip merdiveni ve basamak merdiveni çalışmalarını içeren antrenman programı ile beraber teknik antrenman uygulandı. Kontrol grubu sporcularına ise 12 hafta süresince haftada 3 gün yalnız teknik antrenman uygulandı. Tüm sporcularda; antropometrik, motorik ve futbol beceri performansı özelliklerini içeren testler öntest ve sontest olarak uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; the effects of rope ladder and stepladder practices on technical and some physical and physiological properties in footballers. This work; The study was carried out with the participation of a total of 30 volunteer athletes, aged between 18-25, who have at least four year of athlete background, and actively engaged in footballers in the 2022-2023 season. The athletes participating in the study were divided into Rope Ladder (n=10), Step Ladder (n=10) and Control (n=10) groups by random method. The IP ladder and step ladder to the athletes, 1 Week preparer IP and step ladder after practice, preparation and 3 days a week for 12 weeks, covering the period of the competition ladder and step ladder includes a training program that works with the IP underwent technical training. The control group athletes, on the other hand, underwent only technical training 3 days a week for 12 weeks. Tests including anthropometric, motoric and football skill performance characteristics were applied as pre-test and post-test in all athletes.