Taylarda sütten kesilme sürecinde immunmodülatör uygulamasının etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of an immunmodulator administration in weanling foals
  1. Tez No: 789471
  2. Yazar: SERDAR BABAESKİ
  3. Danışmanlar: PROF. ENGİN KENNERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada başlıca stres kaynağı olduğu bilinen taylarda sütten kesme döneminde, immunmodülatörden Parapoxvirus ovis (PPVO) uygulaması yapılarak stres sonucu oluşabilecek klinik yansımalarının azaltılması veya önlenebilmesi hedeflendi. Bunun yanında bu süreçte oluşan stres sonrasında gelişebilecek yangısal reaksiyonları belirlemek için akut faz proteinlerinden olan serum amiloid A (SAA), serum kortizol, hücresel bağışıklık sistemindeki değişimleri izlemek adına sitokinlerden interferon gama (IFN-γ) ve interlöykin-10 (IL-10) düzeylerindeki değişimlerin değerlendirilerek elde edilen bu sonuçların klinik yansılmalarla ilişkilendirilmesi ve saha koşullarına uygunluğunun araştırılması amaçlandı. Çalışma grubu (n=20) için belirlenen ayrılma gününden 2 gün önce, ayrılma günü (0. gün) ve ayrılma sonrası 7. gün inaktif Parapoxvirus ovis içeren ticari preparattan (Zylexis®, Zoetis) tay başına 2 ml kas içi uygulandı. Kontrol grubuna (n=10) ise aynı günlerde serum fizyolojik enjekte edildi. Kan örnekleri -2, 0, 1, 7 ve 14. günlerde alındı. SAA konsantrasyonları -2., 0. ve 7. günlerde gruplar arası anlamlı olarak farklı tespit edilirken, IFN-γ kontrol grubunda bütün analiz günlerinde anlamlı olarak çalışma grubuna göre yüksek olduğu kaydedildi. Serum kortizol düzeyleri kontrol grubunda, çalışma grubuna kıyasla 1., 7. ve 14 günlerde yüksek olarak tespit edildi. Sonuç olarak, taylarda sütten kesme sürecinde özellikle IFN-γ ve kortizol düzeylerindeki değişikliklerin oluşan stresin belirlenmesinde önemli iki biyobelirteç olduğu saptandı. Sütten kesme döneminde immunmodülatör uygulaması yapılan grupta günlük canlı ağırlık artışında olumlu yansımaların olduğu, vücut sıcaklığının daha kontrollü seyrettiği ve taylar üzerinde oluşan stresin etkilerinin azaldığı kaydedildi. Tayların annelerinden ayrılacağı dönemde immunmodülatör uygulamasının taylarda stres sonucu oluşabilecek ekonomik kayıpların önlenmesinde etkili olduğu ve at yetiştiriciliğinde tayları sütten kesme protokolünde yer almasının uygun olacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, foals mainly stressed by weaning are treated with an immunomodulator, Parapoxvirus ovis (PPVO), to prevent or reduce stress related clinical symptoms. In addition, changes in the level of acute phase proteins, serum amyloid A (SAA) and serum cortisol, and changes in the level of cellular inflammatory indicators, such as, interferon-gamma (IFN-γ) and interloukin-10 (IL-10), were evaluated to relate clinical findings of the study alongside suitability with field conditions. Treatment group (n=20) were administered intramuscularly with a 2 ml immunomodulator containing Parapoxvirus ovis (Zylexis®, Zoetis) 2 days before weaining, weaning day (day 0) and 7 days after weaning. Control group (n=10) were adminestered physiological saline at the corresponding injection days of the treatment group. All of the applications during the trial were carried out at the corresponding specified days for both groups. Blood samples were collected at the days of -2, 0, 1, 7 and 14th days. SAA levels were significantly different on days -2, 0 and 7 between groups while IFN-γ levels were significantly higher in the control group for all sampling days. Serum cortisol level was found to be higher in the control group compared to the treatment group on days 1, 7 and 14. As a result, it was found that the changes in IFN-γ and cortisol levels were two important biomarkers in determining the stress during the weaning process, which is known to be a very stressful period for foals. It was noted that there were positive affects in the daily weight gain in the group that received immunomodulators during the weaning period, as well as the body temperature was more controlled and the effects of stress on the foals decreased. It was concluded that the application of immunomodulators during the weaning period was effective in preventing the economic losses that may occur as a result of stress in the foals. It was concluded that the application of immunomodulators during the weaning period was effective in preventing the economic losses that may occur as a result of stress in the foals and the application of immunomodulators can be prefered by the breeders in weaning protocol.