Enteral beslenme tüpünden ilaç uygulamaları için geliştirilen kontrol listesinin uygulama hataları üzerine etkisi
The effect of the check list developed for drug administration from enteral nutrition tube on administration errors
- Tez No: 789472
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İYİGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, enteral beslenme tüpünden yapılan ilaç uygulamaları için geliştirilen kontrol listesinin, uygulama hataları üzerine etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, iki aşamada gerçekleştirilmiş olup, birinci aşamada, ASPEN, ESPEN ve BAPEN dernek önerileri doğrultusunda Enteral İlaç Uygulama Kontrol Listesi geliştirilmiştir. İkinci aşama ise randomize kontrollü, üç kör, deneysel bir çalışma olup, Mart-Haziran 2022 tarihleri arasında beş farklı yoğun bakımda 69 hemşire ile yürütülmüştür. Çalışmada, katılımcılar, gözlemci ve istatistik uzmanı körlenmiştir. Ön test gerçekleştirildikten sonra, tabakalı randomizasyon yapılarak hemşireler iki gruba (kontrol: 35, müdahale: 34) ayrılmıştır. Müdahale grubuna, videolu eğitimler ile geliştirilen Enteral İlaç Uygulama Kontrol Listesi tanıtılmıştır. Videolu eğitimlerden önce enteral ilaç uygulamalarına yönelik teorik bilgilendirme yapılmış sonra kontrol listesinin nasıl kullanılacağı maket üzerinde araştırmacı tarafından uygulamalı olarak gösterilmiştir. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamış, rutin uygulamalarına devam etmeleri istenmiştir. Her iki gruba da yapılan son testin ardından enteral ilaç uygulamalarındaki toplam hata oran ortalamaları belirlenmiştir. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler, nonparametrik ve parametrik testler kullanılmıştır. Çalışmanın ön test aşamasında, kontrol grubunun bilgi testi toplam puan ortalaması 49,86±12,40, müdahale grubunun 48,68±10,61 iken, son test aşamasında kontrol grubunun bilgi testi toplam puan ortalamasının 56,29±13,74, müdahale grubunun ise 93,64±6,76 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the effect of the checklist developed for drug administration from enteral feeding tube on administration errors. The research was carried out in two stages, and in the first stage, the Enteral Drug Administration Checklist was developed in line with the ASPEN, ESPEN and BAPEN society recommendations. The second phase is a randomized controlled, three-blind, experimental study conducted with 69 nurses in five different intensive care units between March and June 2022. In the study, participants, observer and statistician were blinded. After the pre-test was performed, the nurses were divided into two groups (control: 35, intervention: 34) by stratified randomization. The developed Enteral Drug Administration Checklist was introduced to the intervention group, it was explained how to use it with trainings, and enteral drug applications were shown in practice on the model. No intervention was made in the control group, and they were asked to continue their routine practices. After the post-test applied to both groups, the mean error rates in enteral drug administration were determined. Descriptive statistics, nonparametric and parametric tests were used for data analysis. In the pre-test phase of the study, the mean knowledge test total score of the control group was 49.86±12.40, while the intervention group was 48.68±10.61; in the post-test stage, the mean knowledge test total score of the control group was 56.29±13.74, and the intervention group was 93.64±6.76.