Spor bilimleri öğrencilerinin öğrenme stilleri ile E-öğrenmeye yönelik tutumları: Türkiye-Irak karşılaştırılması
Sports science students' learning styles and attitudes to E-learning: A comparison of Turkey-İraq
  1. Tez No: 789473
  2. Yazar: NIHAD MOHAMMED DAKHEEL IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kişilerin kendilerini tanımaları, güçlü ve zayıf yönlerini bilerek öğrenme süreçlerini tamamlamalarında yaşadığı ülkenin şartları da belirleyici faktörlerdendir. Bu çalışmanın amacı Türkiye ve Irakta spor bilimlerinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin öğrenme stilleri ile sporda e-öğrenmeye yönelik tutumlarını belirlemek ve karşılaştırmaktır. Bu çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel tarama türüyle desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 akademik yılında öğrenimlerine Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi (n=163) ve Irak'ta Kerkük Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünde (n=331) devam eden toplam 494 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından çalışmanın amaçlarına yönelik oluşturulan 'Kişisel Bilgi Formu', Fleming ve Mills tarafından 1992 yılında geliştirilmiş ve Mustafa Kalkan (2008) tarafından Türkçeye uyarlanan VARK öğrenme stili envanteri ve ile Bozkurt ve Tamer (2020) tarafından geliştirilen Sporda E-Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya dâhil edilen değişkenlere göre normal dağılım gösteren ikili grupların karşılaştırmasında bağımsız örneklem t-test, normal dağılım göstermeyenlerde ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Bununla birlikte veriler normal dağılım göstermediği için çoklu karşılaştırmalarda Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. Spor bilimleri alanlarında öğrenimlerine Irakta devam eden öğrencilerin sporda E-öğrenmeye yönelik tutum ortalama puanları tüm değişkenlerde Türkiye'deki öğrencilere göre daha düşük olduğu bulundu. Her iki ülkeden araştırmaya katılan öğrencilerin en fazla kinestetik öğrenmeyi ve ikinci stil olarak ta işitsel öğrenmeyi ayrıca öğrencilerin %21,54'ü baskın öğrenme biçimlerinde birden fazla stili tercih ederken %78,46'sı ise tek bir öğrenme stilini baskın olarak tercih etmiştir. Bu sonuçlara göre e-öğrenme sistemleriyle ilgili müfredatlar'a ders eklenmesi, spor bilimleri alanında okuyan öğrencilerin öğrenme stilleri düzenli olarak belirlenmesi, üniversitelerde ders müfredatları bölgenin şartlarına göre yeniden düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The country's living conditions are among the key factors that determine individuals' self-awareness and their ability to identify their strengths and weaknesses to complete their learning processes. This study aims to determine and compare the learning styles and attitudes towards e-learning in sports of students pursuing sports sciences education in Turkey and Iraq. The research employed a cross-sectional survey design and quantitative research methods. The study group comprised 494 students pursuing education at Ondokuz Mayıs University Yaşar Doğu Faculty of Sports Sciences (n=163) and Kirkuk University Physical Education Department in Iraq (n=331) during the 2021-2022 academic year. The researcher used a 'Personal Information Form' created for the study, the VARK learning style inventory developed by Fleming and Mills in 1992 and adapted into Turkish by Mustafa Kalkan (2008), and the Attitude Towards E-Learning in Sports Scale developed by Bozkurt and Tamer (2020) as data collection tools. The independent sample t-test was used to compare paired groups that showed normal distribution, and the Mann-Whitney U test was used for those that did not show normal distribution. However, since the data were not normally distributed, the Kruskal Wallis H test was applied for multiple comparisons. The mean scores of students pursuing sports sciences education in Iraq were found to be lower than those of students in Turkey in all variables. The students from both countries preferred kinesthetic learning the most, followed by auditory learning as the second style. 21.54% of the students preferred more than one style in dominant learning styles, while 78.46% preferred a single learning style as dominant. Based on these results, it is recommended to add courses related to e-learning systems to the curricula, regularly determine the learning styles of students pursuing sports sciences education, and reorganize the course curricula in universities based on the regional conditions.