Özel ve Devlet kurumlarında çalışan spor eğitimcilerinin örgütsel sinizm ve iş doyumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between organizational cynicisim and job satisfaction of sports trainers working in private and government institutions
  1. Tez No: 789474
  2. Yazar: AYKUT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; özel ve devlet kurumlarındaki spor eğitimcilerinin örgütsel sinizm ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişkileri belirlemek, örgütsel sinizmi önlemek, iş doyumunu arttırmaktır. Araştırmanın evrenini spor eğitimcileri; örneklemini Türkiye'de özel ve devlet kurumlarında çalışan rastgele seçilmiş 227 spor eğitimcisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Kalağan (2009) tarafından uyarlanan Örgütsel Sinizm Ölçeği ve Weiss ve ark. (1967) tarafından geliştirilen İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada, ölçek toplam puanlarının cinsiyet, medeni durum, gelir durumu, idari görev durumuna göre farklılık gösterip göstermediği Student t test, meslek, eğitim durumuna göre farklılık gösterip göstermediği ise Tek Yönlü Varyans Analizi ve Tukey çoklu karşılaştırma testi ile ve katılımcıların yaşı, haftalık çalışma saati, aktif olarak spor yaptıkları yıl, meslekte çalışma süresi, kurumunda çalışma süresi iş doyumu ve örgütsel sinizm ölçeğine yönelik pearson porelasyon analizi sonuçları ile belirlenmiştir. Spor eğitimcilerinin, medeni durum, idari görevi olup olmama, yaş, haftalık çalışma saatleri, aktif olarak yaptıkları spor yılı, meslekte çalışma süreleri, kurumda çalışma süreleri değişkenlerinde örgütsel sinizm ve iş doyumu düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamazken, cinsiyet, gelirinin yeterli olup olmama, meslek, eğitim durumu, gelir miktarı, branş değişkenleri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak spor eğitimcilerinin örgütsel sinizm düzeylerini azaltmak, iş doyum düzeylerini yükseltmek için kurum içi iletişime önem verilmesi, spor eğitimcilerinin çalıştıkları kurumlarda değerli hissettirilmesi, spor eğitimcileri ile sık sık toplantılar yapılarak istek, öneri, şikayetlerin toplanması, ilgili alanda uzmanlar ile gelişim seminerlerinin düzenlenmesi, kurumdaki spor eğitimcileri ile sadece kurumda olmamak üzere iş hayatı dışında da kalıcı bağlar kurarak spor eğitimcilerinin çalıştıkları kurumları aile ortamı gibi görmelerinin sağlanması, başarılı olan işlerde spor eğitimcilerinin ödüllendirilmesi, başarısızlıkta ise kötü tutum ve yaklaşımdan kaçınılması, son olarak ise spor eğitimcilerinin kurum içinde ve dışında mutsuz olmasını sağlayacak her türlü faaliyetten kaçınılması gerektiği tavsiyesinde bulunmak isteriz.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to determine the relationships between organizational cynicism and job satisfaction levels of sports educators in private and public institutions, to prevent organizational cynicism, and to increase job satisfaction. The universe of the research is sports educators, while the sample consists of 227 randomly selected sports trainers working in private and public institutions in Turkey.“Personal Information Form”prepared by the researcher, Organizational Cynicism Scale adapted by Kalağan(2009) and Job Satisfaction Scale developed by Weiss et al. (1967) were used as data collection tool in the research. In the study, whether total scores of the scale differed according to gender, marital status, income, administrative duty status was determined with Student t test; whether total scores differed according to occupation and education status was determined by One-Way Analysis of Variance and Tukey multiple comparison test; participants' age, weekly working hours, active sports years, working years in the profession, and the duration of work in the institution were determined by the results of the Pearson correlation analysis for the scale of job satisfaction and organizational cynicism. While there was no significant difference between the organizational cynicism and job satisfaction levels in the variables of marital status, being an administrative officer, age, weekly working hours, active sports year, working time in the profession, working time in the institution, there was no significant difference between gender, whether the income was sufficient or not. A significant difference was found between profession, education level, income amount, and branch variables. As a result, in order to reduce the organizational cynicism levels of sports educators and to increase their job satisfaction, it is recommended to attach importance to internal communication, to make sports trainers feel valuable in the institutions they work, to collect requests, suggestions and complaints by holding frequent meetings with sports trainers, to organize development seminars with experts in the relevant field, to develop permanent bonds with sports trainers not only in the institution but also outside the work life. Sports educators should see the institutions they work in as a family environment, sports educators should be awarded for successful works, bad attitudes and approaches should be avoided in case of failure, and finally all kinds of activities that will make sports educators unhappy inside and outside the institution should be avoided.