Kronik lomber disk hernili hastalarda hotpack ve peloidoterapi etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of effectiveness of hotpack and peloidotherapy in patients with chronic lumbar disc hernia
  1. Tez No: 789489
  2. Yazar: BURCU AKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yetişkinlerin %80'i hayatları boyunca çoğunlukla lomber disk hernilerinden (LDH) kaynaklı bel ağrısı çekmektedir. Kronikleşen LDH, bireylerin yaşam kalitelerini etkilemekte ve tedavi maliyetleriyle topluma yük olmaktadır. Peloid ve hotpack uygulaması son derece kolay ve ucuz, cerrahi olmayan uygulamalardır. Bu çalışmanın amacı kronik LDH tanısı almış hastalarda peloid ve hotpack etkinliğini karşılaştırıp, ağrı, günlük yaşamda ne kadar etkilendiklerine, fonksiyon kayıplarına ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerine bakmaktır. Kronik LDH tanısı almış yaşları 18-50 yaş arasında 60 kadın ve erkek hasta eşit ve randomize şekilde iki gruba ayrılmıştır. 15 seans boyunca Grup 1'deki hastalara bel bölgelerine 30 dakika peloid, 20 dakika TENS uygulanmıştır. Grup 2'deki hastaların bel bölgelerine 20 dakika Hotpack, 20 dakika TENS uygulanmıştır. Ağrı düzeylerini ölçmek için Vizuel Analog Skala (VAS), hastalığa özel fonksiyonel durumları Oswestry Dizabilite Sorgulama (ODİ), bel ağrısının yol açtığı fonksiyon kaybının değerlendirilmesi için Fonksiyonel Bel Ağrısı Sonuç Skalası (FBAS) ve yaşam kalitesini ölçmek için kısa form (SF-36) ile takip yapılmıştır. Tedavi öncesi ve tedavi bitimi sonrası yapılan ölçümlerde tedavi sonrası VAS, ODİ ölçeklerinde, fiziksel rol, sosyal fonksiyonellik gruplar arası anlamlı fark görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
80% of adults suffer from low back pain during their lifetime, mostly from lumbar disc herniation (LDH). The aim of this study is to compare the effectiveness of peloid and hotpack in patients diagnosed with chronic LDH. Sixty male and female patients aged between 18-50 years diagnosed with chronic LDH were divided into two groups equally and randomly. During 15 sessions, 30 minutes of peloid and 20 minutes of TENS were applied to the lumbar regions of the patients in Group 1. Hotpack for 20 minutes and TENS for 20 minutes were applied to the waist regions of the patients in Group 2. Visual Analogue Scale (VAS) measuring pain levels, Oswestry Disability Questionnaire (ODI) for disease-specific functional states, Functional Low Back Pain Outcome Scale (FBAS) to assess loss of function caused by low back pain, and short form (SF-36) to measure quality of life followed up with. In the measurements made before and after the treatment, there was no significant difference between groups in the post-treatment VAS, ODI scales, physical role, social functionality (p>0.05).