Covid-19 sürecinde bireylere yönelik depresyon, anksiyete ve stres durumlarının beslenme davranışına etkisi
The effect of depression, anxiety and stress states on nutritional behavior of individuals in the covid-19 process
- Tez No: 789488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
SARS-CoV-2, Aralık 2019'da Wuhan'da ortaya çıkmış ve kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır. Hükümetler karantina, sosyal izolasyon ve maske takma gibi önleyici tedbirler almıştır. Bu önlemler özgürlüğü kısıtlamıştır ve depresyon, kaygı, stres gibi psikolojik rahatsızlıklara neden olmuştur. İnsanlar bu durumla başa çıkmak için aşırı yemek yemeye başvurmuşlar veya iştahlarını kaybetmişlerdir. Bu çalışma bireylerde önceden var olup etkisi artmış veya pandeminin sonucunda gelişen depresyon, anksiyete, stres gibi psikolojik problemlerin beslenme davranışlarına etkisini gözlemlemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmada depresyon, kaygı ve stres düzeyleri DAS-21 ile ölçülmektedir. Pandemiye göre artan besin tüketimini belirlemek için besin tüketim anketi kullanılmıştır. Çalışmamıza 169 erkek, 291 kadın olmak üzere 460 kişi katılmıştır. Sonuç olarak depresyon, anksiyete ve stres seviyesi normal olan gruplarda değişmeyen vücut ağırlığı anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SARS-CoV-2 was emerged in December 2019 in Wuhan and it spread out around the World in a short span of time. Goverments took preventive measures like quarantine, social isolation and wearing mask. These measures restrict liberty. Measures of this pandemi causes psychologic disorders like deppresion, anxiety and stress. People refer to overeating for handling this situation or they loose their appetites. This study was carried out to observe the effects of psychological problems such as depression, anxiety, and stress, which were pre-existing in individuals with increased effects or developed as a result of the pandemic, on nutritional behaviors. In this study depression, anxiety and stress levels are measured by DAS-21. Food consumption questionnaire was used for determining increased foods consumption acording pandemi. Including 169 male and 291 female, 460 person joined to our study. Consequently, it is found that unchanging weight body count at normal levels of depression, anxiety and stress group is significant.