Diyabet hastalarında geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları kullanım durumu ve belirleyici faktörler
Use of complementary and alternative medical applications diabetes patients and determining factors
- Tez No: 789492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ÇADIRCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışma diyabet hastalarının GETAT uygulamaları kullanım durumlarını ve bunda etkili olan faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel ve prospektif tipte bir çalışmadır. Çalışma Aralık 2021-Ağustos 2022 tarihleri arasında Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ve Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 244 diyabet hastası ile yapılmıştır. Veriler“Anket Formu”ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Hastaların herhangi bir sebeple GETAT kullanım oranı %48,36, diyabet tedavisi için GETAT kullanım oranı %38,52'dir. En sık fitoterapi uygulaması kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted in order to determine the usage status of GETAT applications of diabetic patients and the factors that are effective in this. Materials and methods: It is a descriptive, cross-sectional and prospective type study. The study was conducted with 244 diabetic patients admitted to the Family Medicine Outpatient Clinic and Family Health Centers of Sanliurfa Harran University Hospital on December 2021- August 2022. The data were collected using the“Questionnaire Form”and the Traditional and Complementary and Alternative Medicine Attitude Scale (CACMAS). Results: The rate of patients using GETAT for any reason is 48.36%, the utilization rate of GETAT for the treatment of diabetes is 38.52%. Phytotherapy application was used most often.