Farklı nikel titanyum döner sistem eğelerinin kesme etkinliklerinin ve şekillendirme yeteneklerinin karşılaştırılması
Comparison of cutting efficiency and shaping ability of different nickel titanium rotary instruments
- Tez No: 789491
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR İNAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı farklı nikel titanyum döner sistemlerinin kesme etkinliklerinin ve şekillendirme yeteneklerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Farklı ısıl işlemlerle üretilmiş TruNatomyTM (Dentsply Maillefer, Ballaigues, İsviçre), VDW.ROTATETM (VDW, Münih, Almanya), Endostar E3 Azure (Poldent, Varşova, Polonya), EdgeFile® X3/X7 (EdgeEndo, Albuquerque, NM, ABD) döner sistemleri n=12 olacak 4 gruba ayrıldı; kesme etkinlikleri 150 gram serbest ağrılık uygulanarak lateral eksende pleksiglas örnekler üzerinde, şekillendirme yetenekleri her bir döner sistemin uygun hız ve tork değerlerinde 70°lik eğrilik açısına sahip J-şekilli yapay kök kanallarında değerlendirildi. Pleksiglas örnekler ve şeffaf rezin bloklar dijital olarak görüntülendi ve Adobe Photoshop 2022 (Adobe, San Jose, CA, ABD) görüntü işleme yazılımıyla örnekler üzerinde ölçümler yapıldı. Elde edilen bulgular SPSS 25.0 (IBM, Chicago, IL, ABD) istatistik programına aktarılarak için tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) ve Post-Hoc Tukey's HSD testleriyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the cutting efficiency and shaping abilities of different nickel titanium rotary systems. Material and Method: TruNatomyTM (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland), VDW. ROTATETM (VDW, Munich, Germany), Endostar E3 Azure (Poldent, Warsaw, Poland), EdgeFile® X3/X7 (EdgeEndo, Albuquerque, NM, USA) rotary systems with different heat treatments were divided into 4 groups of n=12; their cutting efficiency was evaluated on plexiglass specimens in the lateral axis by applying 150 grams of free weight, and their shaping ability was evaluated on J-shaped artificial root canals with a 70° angle of curvature at the recommended speed and torque values of each rotary system. Plexiglass specimens and clear resin blocks were digitally imaged, and measurements were made on the specimens using Adobe Photoshop 2022 (Adobe, San Jose, CA, USA) image processing software. The findings were transferred to the statistical program SPSS 25.0 (IBM, Chicago, IL, USA) and evaluated using one-way analysis of variance (One- Way ANOVA) and Post-Hoc Tukey's HSD tests.