Üriner inkontinanslı kadınlarda nörogelişimsel temelli solunum eğitiminin etkinliğinin telerehabilitasyon yolu ile araştırılması
Investigation of the efficiency of neurodevelopmentally based respiratory training by telerehabilitation in women with urinary incontinence
- Tez No: 789497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DENİZ YILMAZ YELVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı üriner inkontinansa (Üİ) sahip kadınlarda pelvik taban kas eğitimi (PTKE), solunum eğitimi (SE) ve bu iki eğitim programını içeren kombine eğitimin (PTKE+SE) telerehabilitasyon (TR) yoluyla uygulanmasının; Üİ semptomlarına, şiddetine ve yaşam kalitesine etkisini belirlemekti. 48 Üİ'li kadın basit rasgele randomizasyon ile 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu hariç diğer 3 gruba, 6 hafta boyunca haftada 2 seans olacak şekilde toplam 12 seans TR ile ait oldukları grubun tedavi programı uygulandı. Katılımcılara Üriner İnkontinans Değerlendirme Formu, Üİ şiddetini değerlendirmek amacıyla Sandvik Şiddet Ölçeği, pelvik taban kas kuvvetini fonksiyonel olarak ölçmek için stop testi, sızıntı şiddetini belirlemek için Vizüel Analog Skala (VAS), Üİ'nin semptom ve etkilerini değerlendirmek amacıyla Bristol Kadın Alt Üriner Sistem Semptomları Anketi, Üİ'nin yaşam kalitesine etkisini görmek için İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (İYKÖ) ve beden farkındalıklarını değerlendirmek için Vücut Farkındalığı Anketi (VFA) tüm katılımcılara program başında ve 6. haftanın sonunda uygulandı. Grupların tedavi öncesi klinik verileri ile ölçek ve anket toplam skorları arasında fark yoktu. Tedavi sonrası 3 tedavi grubunda Sandvik Şiddet Ölçeği ve stop test açısından gruplar arasında fark görülmedi. VAS, Bristol anketi toplam skoru ve İYKÖ sosyal alt skorundaki değişim PTKE ve SE grubunda, VFA skorundaki değişim ise PTK ve PTKE+SE grubunda kontrol grubuna göre anlamlıydı. 3 tedavi metodu da Üİ şiddeti ve semptomları açısından faydalı bulunmuştur. Uygulanan tedavilerden herhangi biri, hastanın durumu ve fizyoterapistin tercihine göre seçilerek, TR yoluyla Üİ hastalarına uygulanabilir eğitimlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to apply pelvic floor muscle training (PFMT), respiratory training (RT) and combined training (PFMT+RT) including these two training programs through telerehabilitation (TR) in women with urinary incontinence (UI); to determine the effect on UI symptoms, severity and quality of life. 48 women with UI were divided into 4 groups by simple randomization. The treatment program of the group they belonged to was applied to the other 3 groups, excluding the control group, with a total of 12 sessions of TR, 2 sessions per week for 6 weeks. Urinary Incontinence Evaluation Form was given to the participants, Sandvik Severity Scale to evaluate UI severity, stop test to functionally measure pelvic floor muscle strength, Visual Analogue Scale (VAS) to determine leak severity, Bristol Female Lower Urinary Tract Symptom to evaluate symptoms and effects of UI, Incontinence Quality of Life Questionnaire (I-QOL) to see the effect of UI on quality of life, and Body Awareness Questionnaire (BAQ) to evaluate body awareness were administered to all participants at the beginning of the program and at the end of the 6th week. There was no difference between the pre-treatment clinical data of the groups and the scale and questionnaire total scores. After the treatment, there was no difference between the groups in terms of Sandvik Severity Scale and stop test in the 3 treatment groups. The change in the VAS, Bristol questionnaire total score and the social sub-score of the I-QOL were significant in the PFMT and RT groups, while the change in the BAQ score was significant in the PFMT and PFMT+RT groups compared to the control group. All 3 treatment methods were found to be beneficial in terms of UI severity and symptoms. Any of the treatments that applied are selected according to the patient's condition and the physiotherapist's preference, and they are trainings that can be applied to UI patients via TR.