Changes in official language policies and the trajectories of nation building in post-Soviet republics
Sovyet sonrası cumhuriyetlerde resmi dil politikalarının değişimi ve ulus inşasının gidişatı
- Tez No: 789562
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Dünyada kullanılan binlerce lisan arasında devlet kurum ve kuruluşları tarafından tanınmaya layık görülen dillerin sayısı oldukça azdır. Bir dilin devlet tarafından tanınması, toplumsal-dilsel gerçeği doğrudan yansıtmaksızın çeşitli unsurlara dayanarak gerçekleşir. Dil ve grup kimlikleri arasında oluşan simgesel bağ ve böyle bir bağın ulus inşa sürecine etkisi, bu unsurlar arasında önemli bir yer tutar. Bir yandan bu durum, olası resmi dil politikalarını hassas, çelişkili ve tartışmalı bir politika kategorisine taşırken; öte yandan tartışma sonucu kabul edilen bir resmi dil politikası değişime direnç gösterme niteliğini de kazanır. Bu durumda resmi dil politikası hangi koşullarda değişebilir? Bu doktora tezi, böyle bir değişimin zamanlama ve doğrultusunu etkileyen unsurların birleşimini incelemektedir. Araştırma, ampirik bilmeceyi oluşturan Belarus, Ukrayna ve Letonya vaka ülkeleri arasında ve her ülke içinde ayrı zamansal karşılaştırma biçiminde tasarlanmıştır. Bu üç komşu eski Sovyet ülkesi, ilk başta benzer resmi dil politikalarını seçtikten sonra politikalarda değişim konusunda hızla farklılık göstermeye başlamıştır. Bağımsız ulus inşasının onuncu yıldönümü sonrası Ukrayna'da eski dil politikası hala yürürlükteyken Belarus ve Letonya ise kendi politikalarını ters doğrultuda yenilemişlerdir. Araştırmanın bulgularına göre resmi dil politikasının değişimi, seçkin grupları arasındaki güç paylaşımında dengenin bozulup yeniden oluşmasından kaynaklanan, desteklenen dil politikası bağlamında birleşen müdafaa koalisyonunun güçlenmesi ile meydana gelmektedir. Buna ek olarak ulus inşa sürecini ve ulusal kimliği tanımlayan egemen söylem, seçkinlerin politika tercihleri ve muhtemel politika seçenekleri üzerinde şekillendirici ve sınırlandırıcı bir etki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Only a handful of currently spoken languages receive some form of legal recognition in state institutions around the world. Such recognition, which may or may not reflect sociolinguistic reality, is predicated on a complex constellation of factors. A symbolic link between languages and group identities and its implications for nation-building feature prominently among them. On the one hand, this makes official language policy choices highly contestable. On the other, once adopted, such policy choices remain“sticky”and difficult to change. What conditions then make official language policy change possible? This dissertation elaborates on the necessary combination of factors that affect the direction and timing of such policy changes. The design of the research is based on the combination of cross-country and within-case historical comparison, which explains the changes of official language policies or the lack thereof by addressing the empirical puzzle of policy divergence in three post-Soviet republics: Belarus, Ukraine and Latvia. These three countries chose similar official language policies at the time of obtaining independence, and two of them (Belarus and Latvia) changed their policies during the first decade of independent nation-building. The findings of the research indicate that changes in official language policies take place when realignments within elite groups dramatically altered policy-relevant resources of different language policy advocacy coalitions. The findings also demonstrate the constraining effects of the dominant discourse on nationhood and understanding of nation on elite preferences and feasible policy options.