Calcination and characterization of clays obtained from cement plants of türkiye
Türkiye çimento fabrikalarindan elde edilen killerin kalsinasyonu ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 789591
  2. Yazar: OĞUL CAN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Küresel ısınmaya yönelik artan endişe ile birlikte çimento üretiminin sürdürülebilirliğini artıracak alternatif yöntemler giderek önem kazanmaktadır. Çimento İkame Malzemeleri (ÇİM) ile kısmi çimento ikamesi, uygun şekilde optimize edildiğinde sürdürülebilirliği ve hatta performansı iyileştirmek için büyük bir potansiyel taşımaktadır. Kil yataklarının yaygınlığı kile ÇİM olarak büyük bir avantaj sağlamaktadır, ancak her kilin bileşim ve performansında görülen büyük farklılıklar uygun karakterizasyon gerektirmektedir. Bu çalışmada Türkiye'deki çeşitli çimento fabrikalarından temin edilen 8 adet kil 600 °C ve 800 °C'de kalsine edilerek çeşitli fiziksel, termal ve mineralojik deneylerle karakterize edilmiştir. Tüm karışımların basınç ve eğilme dayanımı ile Dayanım Aktivite İndeksi (DAİ) erken, standart ve geç yaş için test edilmiştir. Kil bileşimleri ve deney sonuçları ilişkisi, bazı diğer faktörlerle birlikte tartışılmıştır. Kil bileşimindeki kalsitin dayanım gelişiminde önemli rol oynadığı görülmüştür. 600 °C kalsinasyon ile 3, 800 °C kalsinasyon ile 5 kil, ASTM C-618 Standartında belirtilen %75 DAİ gereksinimini karşılayabilmiştir. Bu killerin hepsi kompozisyonunda %10'dan fazla kalsit içermektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing concern regarding global warming, alternative methods to improve the sustainability of cement manufacturing gained attraction. Partial cement substitution with supplementary cementitious materials (SCM) carries a huge potential to improve sustainability or even performance when optimized properly. The commonity of the clay deposits provides a huge advantage to the clays as SCM, but due to vast differences in composition and behavior, proper characterization of the clays is required. In this study, 8 clays that are obtained from various cement factories in Türkiye are calcined at 600 °C and 800 °C and characterized with various physical, thermal, and mineralogical experiments. Compressive strength, flexural strength, and Strength Activity Index (SAI) of all raw and calcined clay incorporating blends are tested for early, standard, and late ages. The relationships between the clay compositions and post-calcination behavior, along with several other factors, are discussed. It is observed that the calcite presence in the clay composition played a crucial role in the strength development. With 600 °C calcination 3 clays, with 800 °C calcination 5 clays, all of which incorporate >10% calcite, were able to satisfy the 75% SAI threshold stated in ASTM C-618 Standard.