Non-spesifik boyun ağrılı kişilerde eksantrik kas eğitiminin ağrı ve fonksiyonellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of ecentric muscle training on pain and functionality in people with non-specific neck pain
- Tez No: 789611
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE SERAP İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amacımız: Non spesifik boyun ağrısı (NSBA), genel popülasyonun %30-50'sini etkiler ve sıklıkla ciddi sakatlıklara yol açar. Ağrı ve sakatlığı azaltmak ve fonksiyonel aktiviteleri iyileştirmek için çeşitli rehabilitasyon teknikleri mevcuttur. Bu çalışmada non spesifik boyun ağrısı olan kişilerin boyun bölgesi kaslarına yönelik olarak verilen eksantrik egzersiz eğitimi ile genel boyun egzersizlerinin ağrı ve fonksiyonel durumları üzerine etkilerini karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya dahil edilen bireyler, rastgele randomizasyon yöntemi ile egzersiz (n=23) ve kontrol (n=23) grubuna ayrıldı. Toplam 24 seansda (8 hafta*3 gün) egzersiz grubuna konservatif tedavi ve eksantrik egzersiz eğitimi; kontrol gruptaki bireylere ve ev egzersiz programı uygulandı. Görsel Analog Skala, Mc Gill Melzack Ağrı Değerlendirmesi, Boyun Özürlülük İndeksi, El kavrama kuvveti ve deri direnci değerendirmeleri uygulama sürecinin başında ve sonunda yapıldı. Sonuçlar her iki grup içinde ve gruplar arası olarak karşılaştırıldı. Çalışmamızın sonuçlarına göre NSBA olan hastalarda egzersiz grubu kontrol grubu ile kıyaslandığında ağrı üzerinde anlamlı düzeyde iyileşme gözlendi (p0.05). Çalışmada elde edilen sonuçlara göre NSBA'lı hastalarda eksantrik kas eğitimi egzersizi hissedilen ağrının şiddetinde,süresinde ve frekansında azalmaya yol açmıştır. Bu nedenle eksantrik egzersizlerinin tedavi programına ilave edilmesi önerilebilir. Ancak, eksantrik kas eğitimi ile ev programı alan gruplar arasında özürlülük indeksi, kavrama kuvveti ve deri direci açısından bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Non-specific neck pain affects 30-50% of the general population and often leads to serious disability. Various rehabilitation techniques are available to reduce pain and disability and improve functional activities. In this study, it was aimed to compare the effects of eccentric exercise training for neck muscles and general neck exercises on pain and functional status of people with non-specific neck pain. Conservative treatment and eccentric exercise training for the experimental group in a total of 24 sessions (8 weeks*3 days); home exercise program was applied to the individuals in the control group. Visual Analog Scale, Mc Gill Melzack Pain Assessment, Neck Disability Index, hand grip strength and skin resistance assessments were made at the beginning and end of the 24 sessions. Results were compared within both groups and between groups. According to the results of our study, a significant improvement was observed in pain in favor of the experimental group when the experimental group was compared with the control group in patients with NSBA (p0.05). According to the results of the study, a significant improvement in intensity, duration and frequency of pain was observed among the patients with NSBA having eccentric exercises. Therefore, we may suggest eccentric exercises to be included into the treatment program. However, we have not found any difference between the eccentric training and home-exercise group program in relation to the disability index, hand grip power and skin resistance.