Determination of unsaturated soil properties from simplified experimental procedures
Basitleştirilmiş deneysel yöntemler üzerinden suya doygun olmayan zemin özelliklerinin tayini
  1. Tez No: 789665
  2. Yazar: MELİH BİRHAN KENANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NABİ KARTAL TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geoteknik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Suya doygun olmayan zemin mekaniği, birçok geoteknik mühendisliği probleminin çözümünde araştırmacılara ve uygulayıcılara teoriler sunmaktadır. Suya doygun olmayan zeminler üzerinde yapılan deneysel çalışmalar ve teorik araştırmalar, zemin davranışı hakkındaki anlayışımıza yeni ufuklar kazandırmaktadır. Ancak geliştirilen teorilerin ve deneysel tekniklerin mühendislik pratiğine geçişimi bir soru işareti olarak kalmıştır. Mevcut teorik modellerle uyumlu, basit ve hızlı deneysel yöntemlerin geliştirilmesi bu açıdan faydalı olabilir. Bu araştırma kapsamında farklı türde birçok zemin üzerinde suya doygun ve doygun olmayan geniş bir deneysel çalışma yürütülmüştür. Elde edilen deneysel veri geliştirilen pratik yöntemlerin doğrulanabilmesi amacıyla kullanılmıştır. Geliştirilen yöntemlerden ilki, hızlı ve pratik bir şekilde deney numunelerinin su içeriğinin değiştirilmesine odaklanır. Başka bir çalışma, farklı araştırma disiplinlerinde sunulan çalışmalara atıfta bulunarak, suya doygun olmayan zeminlerin kayma dayanımının tahmini için basit bir yaklaşım sunmaktadır. Suya doygun olmayan zeminlerin kayma dayanımını tahmin etmek için buharlaşma testi ile kolayca kalibre edilebilen deneysel bir parametre kullanılır. Suya doygun viii olmayan zeminlerin hidrolik iletkenlik fonksiyonu, eksen öteleme tekniği ile su tutma eğrisi ölçümü yapılırken gerçekleşen su akışını modellemek için geliştirilen basit bir sayısal algoritma üzerinden tahmin edilmektedir. Son olarak, suya doygun olmayan zemin numuneleri üzerinde basit ve hızlı UU ve ödometre deneyleri gerçekleştirilmiştir. Bu deneylerden kolayca elde edilebilen deney verisi, su tutma eğrisi ölçümleriyle birlikte, Barcelona Temel Modeli parametrelerini belirlemek için işlenir.
Özet (Çeviri)
Unsaturated soil mechanics provides theoretical basis to researchers and practitioners for the solution of various geotechnical engineering problems. The implementation of developed theories and experimental techniques into engineering practice is, however, questionable. The development of simple and rapid experimental procedures that are compatible with existing theoretical models could be beneficial in this regard. In this study, a complete framework of practical procedures for obtaining unsaturated soil properties was presented. An experimental campaign consisting of saturated isotropic and K0 consolidated drained triaxial tests and constant suction and constant water content unsaturated tests on a variety of soil types is accomplished in this study. Novel test setups were developed for soil water retention curve extraction and testing of unsaturated specimens. The experimental data is used to validate the effectiveness of developed practical procedures. The first recommended procedure concerns practical and rapid methods for adjusting the water content of test specimens. Another study presents a simple approach for the estimation of shear strength of unsaturated soils for which an experimental parameter that can be easily calibrated with the vi evaporation test is employed. The hydraulic conductivity function of unsaturated soils is estimated from a straightforward numerical algorithm developed for the solution of the 1-D seepage problem during soil water retention curve measurement with axis translation technique. Finally, simple and rapid UU and oedometer tests are performed on unsaturated soil samples. The results from these tests, together with soil water retention curve measurements, are processed to determine the Barcelona Basic Model parameters.