Farklı dentin yüzeylerine uygulanan matriks metalloproteinaz inhibitörlerinin, yapılan restorasyonların bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of matrix metalloproteinase inhibitors applied to different dentin surfaces on bond strength of restorations
  1. Tez No: 789664
  2. Yazar: ILKIN BABAKISHIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmamızla sağlıklı ve çürükten etkilenmiş dentin dokusunda farklı yapıda ve konsantrasyonda matriks metalloproteinaz (MMP) inhibitörü kullanarak gerçekleştirilen kompozit reçine restorasyonların bağlanma dayanım değerlerini in vitro olarak incelemeyi amaçlamaktayız. MMP inhibitörü olarak kullanılan ZnCl2'nin %2'lik ve %5'lik ve klorheksidinin %2'lik konsantrasyonlu solüsyonlarının varlığında veya yokluğunda etch & rinse adeziv sistemle birlikte uygulanan kompozit reçine restorasyonlar 24 saat ve 6 aylık periyotlarda incelenmiştir. DIAGNOdent cihazı kullanılarak gruplara ayrılmış olan toplam 160 adet sağlam ve çürüklü dişin koronal orta 1/3'ne MMP inhibitörlerinden birinin varlığı veya yokluğunda restoratif işlem uygulanmıştır. Restorasyonlar 24 saat ve 6 aylık sürelerde suda yaşlandırma işlemine tabii tutulmuş ve oluşan mikro-gerilim bağlanma dayanıklılık değerleri kıyaslanarak 16 grupta değerlendirilmiştir. Örnekler incelenirken oluşan kopma tipleri ayrılıkta stereomikroskopla incelenmiş, bulguların istatistiksel analizinde NCSS, Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov, Student-t testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine the bond strength values of composite resin restorations in vitro using different types and concentrations of matrix metalloproteinase (MMP) inhibitors in healthy and caries-affected dentin tissue. Composite resin restorations applied etch & rinse adhesive system in the presence or absence of 2 % and / or 5% solutions of ZnCl2 or 2 % concentrations of chlorhexidine, which are used as MMP inhibitors, were examined in 24-hour and 6-month periods. In the presence or absence of one of the MMP inhibitors, restorative treatment was applied to the coronal middle third of 160 decayed and healthy teeth, which were divided into 16 groups using the DIAGNO dent device. The restorations were aged in water for 24 hours and 6 months, and the micro-tensile bond strength values were evaluated in 16 groups comparatively. The failure types in the samples were examined under a stereomicroscope, and NCSS, Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov, Student-T tests used as the analyses.