Post covid-19 hastalarında anksiyete, depresyon, kronik yorgunluk (Fatıgue), mental durum, yaşam ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety, depression, chronic fatigue (Fatigue),mental status, quality of life and sleep in post covid-19patients
- Tez No: 789668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÖLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giriş ve Amaç: COVİD-19 yakın tarihte ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan viral bir hastalıktır. Hastalık başta akciğerler olmak üzere tüm organ sistemlerini tutabilmekte ve mortal seyredebilmektedir. Salgının ilk dönemlerinde sağlık sunucular bulaşın engellenmesi ve akut enfeksiyonun tedavisine odaklanmıştır ancak ilerleyen dönemde hastalığı geçiren kişi sayısının giderek artması ve hastalık sonrası bazı semptomların devam etmesi virüsün sadece akut dönemde değil uzun vadede de etkileri olduğunu göstermiştir. Post COVİD-19 olarak isimlendirilen bu dönemde yorgunluk, dispne, kas/eklem ağrısı, başağrısı, öksürük, saç dökülmesi, hafıza ve dikkat bozuklukları gibi pekçok semptom ortaya çıkmaktadır. Uzamış semptomların patofizyolojisi henüz yeterince aydınlatılamamıştır ve takip /tedavi ile ilgili görüş birliği oluşturulamamıştır. Çalışmamızda COVİD-19 tanısı ile takip edilmiş hastaların uzun dönemde devam eden semptomları, hastalık şiddetinin mental fonksiyonlar, yaşam ve uyku kalitesi, anksiyete ve depresyon gelişimi ve kronik yorgunluk üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda Real Time Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PZR) testi pozitifliği ile COVİD-19 tanısı alan ve tanı tarihi üzerinden en az 12 hafta geçmiş, polikliniğimize kontrol amacıyla başvuran ayakta takip edilmiş 150 hasta (Grup 1), serviste takip edilmiş 91 hasta (Grup 2) ve yoğun bakım ünitesinde takip edilmiş 59 hasta (Grup 3) dahil edilmiştir. Araştırmada yaşam kalitesi, travma sonrası stress bozukluğu, kronik yorgunluk sendromu (tükenmişlik sendromu -fatigue), depresyon ve anksiyete, nefes darlığı, uyku kalitesi ve mental durum değerlendirilmesinde kullanılan Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD), Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Mini Mental Durum Testi (MMDT), Modifiye Medical Research Council Dispne Skalası (mMRC), Yorgunluk (fatique) Şiddet Ölçeği(FSS), EuroQol-5D-5L Yaşam Kalitesi Değerlendirme Ölçeği, Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kısa Ölçeği (TSSBKÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların % 45,3 (n=136)' ü erkek ve % 54,7 (n=164)' si kadın idi. Hastaların yaş ortalamaları 57,17 (18-89) idi. HAD ölçeği-Anksiyete puanı grup-1' in % 4,7 (n=7), grup-2' nin % 15,4 (n=14), grup-3' ün % 23,7 (n=14)' sinde anormal olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: COVID-19 is a viral disease that emerged recently and spread all over the world in a short time. The disease can involve all organ systems, especially the lungs, and can be mortal. In the early stages of the epidemic, health care providers focused on the prevention of transmission and the treatment of acute infection, but the increasing number of people who had the disease and the continuation of some symptoms after the disease showed that the virus has effects not only in the acute period, but also in the long term. In this period, which is called post COVID-19, many symptoms such as fatigue, dyspnea, muscle/joint pain, headache, cough, hair loss, memory and attention disorders occur. The pathophysiology of prolonged symptoms has not yet been adequately clarified, and there is no consensus on follow-up/treatment. In our study, it was aimed to investigate the long-term symptoms of patients followed up with the diagnosis of COVID-19, the effects of disease severity on mental functions, quality of life and sleep, development of anxiety and depression, and chronic fatigue. Material and Method: In our study, 150 outpatients (Group 1), who were followed up in our outpatient clinic for control, who were diagnosed with COVID-19 with a Real-time Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) positivity and at least 12 weeks after the diagnosis date, applied to our outpatient clinic, 91 patients were followed up in the service (Group 2) and 59 patients followed in the intensive care unit (Group 3) were included. Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD), Pittsburg Sleep Quality Index (PUKI), which was used in the study to evaluate quality of life, post-traumatic stress disorder, chronic fatigue syndrome (burnout syndrome -fatigue), depression and anxiety, shortness of breath, sleep quality and mental status, Mini Mental State Test (MMDT), Modified Medical Research Council Dyspnea Scale (mMRC), Fatique Severity Scale (FSS), EuroQol-5D-5L Quality of Life Assessment Scale, Post Traumatic Stress Disorder Short Scale (PTSDIS) were used. Results: Of the patients included in the study, 45.3 % (n=136) were male and 54.7 % (n=164) were female. The mean age of the patients was 57.17 (18-89). HAD scale-Anxiety score 4.7 % (n=7) of group-1, 15.4 % (n=14) of group-2, 23.7 % (n=14) of group-3 was found to be abnormal.