Pediyatrik yoğun bakım ünitesindeki konjenital kalp cerrahisi hastalarının vazoaktif inotrop skor ve inotrop skor değerlerinin mortalite ile ilişkisi
The relationship of vazoactive inotrop score and inotrop score values with mortality in congenital heart surgery patients in pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 789683
  2. Yazar: SELEN BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız; konjenital kalp cerrahisi geçirmiş hastaların yoğun bakıma ilk kabul edildiğindeki inotrop skor (IS) ve vazoaktif inotrop skor (VIS) değerlerinin, mortalite ve morbidite ile olan ilişkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2020 ile Eylül 2022 tarihleri arasında SBÜ Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde konjenital kalp hastalığı tanısı ile opere olduktan sonra pediyatrik yoğun bakım ünitesinde takibi yapılan toplam 1450 hastanın verileri incelendi. Çalışma tek merkezli ve retrospektif olarak yürütüldü. Hastaların demografik özellikleri ve temel klinik verileri hasta dosyaları ve hastane bilgi sistemi üzerinden elde edildi. Hastaların geçirdiği cerrahilerin STAT (STS-EACTS) mortalite kategorileri belirlendikten sonra, yoğun bakıma ilk kabul edildiğindeki IS ve VIS değerleri hesaplandı. Hastaların postoperatif yoğun bakım yatış gün sayısı, mekanik ventilatör gün sayısı, sternumun açık kalma gün sayısı, diyaliz ihtiyacı gün sayısı, ECMO ihtiyacı ve mortalite durumları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 1450 hastanın 107'si mortal seyretti. IS için cutoff değeri 9,5 iken; VIS için bu değer 16.5 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our aim in this study is to reveal the relationship between mortality and morbidity and inotropic score (IS) and vasoactive inotropic score (VIS) values when patients who underwent congenital heart surgery were first admitted to intensive care. Material and Method: The data of a total of 1450 patients who were followed up in the pediatric intensive care unit after being operated with a diagnosis of congenital heart disease between January 2020 and September 2022 at SBÜ Dr. Siyami Ersek Chest Heart and Vascular Surgery Training and Research Hospital were examined. The study was conducted as a single-center and retrospective. The demographic characteristics and basic clinical data of the patients were obtained from patient files and hospital information system. After determining the STAT(STS-EACTS) mortality categories of the surgeries performed by the patients, their IS and VIS values were calculated when they were first admitted to intensive care. The postoperative intensive care stay day, mechanical ventilator day, sternum open day, dialysis need day, ECMO need and mortality status of the patients were recorded. Findings: Of the 1450 patients included in the study, 107 were mortal. The cut-off value for IS was 9.5, while this value was determined as 16.5 for VIS.