Pediyatrik yoğun bakım ünitesinde konjenital kalp cerrahisi sonrasında enfeksiyon gelişen hastalardaki nötrofil/lenfosit ve trombosit/lenfosit oranının mortalite ile ilişkisi
Congenital heart in the pediatric intensive care unit infection developing after surgery neutrophil/lymphocyte and relationship between platelet/lymphocyte ratio and mortality
  1. Tez No: 843262
  2. Yazar: RIDVAN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Konjenital Kalp cerrahisi sonrası postoperatif pediatrik yoğun bakım takibi sırasında, enfeksiyon tespit edilen hastaların dört farklı zaman dilimindeki nötrofil-lenfosit oranı (NLR) ve platelet-lenfosit oranları (PLR) ile mortalite arasında bir korelasyon olup olmadığını, eğer varsa belli bir cut-off değeri belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada pediatrik KVC yoğun bakım ünitesinde Ocak 2018 ile Aralık 2021 tarihleri arasında SBÜ Dr.Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesin'de konjenital kalp hastalığı tanısı ile opere olduktan sonra pediyatrik yoğun bakım ünitesinde enfeksiyon gelişmiş ve tedavi görmüş olan 229 hastanın dosyası retrospektif olarak verileri incelendi. Preoperatif dönem, enfeksiyon tespiti sonrası antibiyotik tedavisinin ilk günü, 7. Günü ve 14. Günü sırasıyla T1, T2, T3, T4 olarak belirlendi. Bu dört zamana ait NLR ve PLR değerleri hesaplandı. Sağ kalanlar grup 1, eksitus olanlar ise grup 2 olarak sınıflandırıldı. Grup 1 ve grup 2 arasında dört farklı zamandaki NLR ve PLR dağılımları istatiksel olarak analiz edilerek mortalite ile olan ilişki araştırıldı. Bulgular: Bu araştırmadaki grup 1 hastalarının T2, T3, T4 zamanlarındaki NLR median değerlerine bakıldığında T2'den T4'e doğru istatiksel olarak anlamlı bir şekilde NLR median değerlerinin düştüğü gözlendi (P0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we investigated whether there is a correlation between neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) and platelet-lymphocyte ratio (PLR) and mortality in four different time periods of patients with infection detected during postoperative pediatric intensive care follow-up after CHD surgery. We aimed to determine a certain cut-off value, if any. Materials and Methods: In this study, after being operated on with the diagnosis of congenital heart disease at SBU Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital between January 2018 and December 2021, an infection developed in the pediatric intensive care unit and was treated. The files of 229 patients who had been seen were examined retrospectively. The preoperative period, the first day, the 7th day and the 14th day of antibiotic treatment after infection detection was determined as T1, T2, T3, T4, respectively. NLR and PLR values for these four times were calculated. Those who survived were classified as group 1, and those who died were classified as group 2. NLR and PLR distributions between group 1 and group 2 at four different times were statistically analyzed and the relationship with mortality was investigated. Results: When the NLR median values of group 1 patients in this study were examined at T2, T3 and T4 times, it was observed that there was a statistically significant decrease from T2 to T4 (P0.05).