Migrenli olgular ile multipl sklerozlu olgularda izlenen beyaz cevher lezyonlarının farklılığının manyetik rezonans görüntüleme tekstür analizi yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of the differences between white matter lesions' seen in migraine patients and multiple sclerosis patients by magnetic resonance imaging texture analysis method
- Tez No: 789685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAYKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Migren ve multipl skleroz olgularının beyin manyetik rezonans görüntüleme (MRG)'lerinde benzer görünüm ve şekilde beyaz cevher lezyonları bulunmaktadır. Bu sebeple konvansiyonel beyin MRG ile iki hastalığı birbirinden ayırt edebilmek güç olabilmektedir. Her iki hastalık da ağırlıklı olarak kadın popülasyonunda görülmektedir. Bu çalışmada migren ve multipl skleroz hastalıklarının her ikisinde de izlenebilen beyaz cevher lezyonlarının ayırt edilebilmesinde, tekstür analizinin tanısal katkısını araştırmayı amaçladık. Gereç ve öntem: Çalışmaya 2019-2022 tarihleri arasında aynı MRG cihazında (General Electric Signa Explorer 1.5 Tesla) kranial görüntülemesi yapılmış ve 45 yaşından küçük olan, 36 migren tanılı kadın olgu ve 38 multipl skleroz tanılı kadın olgu dahil edildi. Olguların görüntüleme bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. Beş mm ve daha büyük çaptaki lezyonların FLAIR sekanslardaki görüntüleri değerlendirildi. Tekstür analizi için 30 tane histogram parametresi kullanıldı. Elde edilen veriler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Toplamda 185 adet (migren 68; multipl skleroz 117) beyaz cevher lezyonu izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Brain magnetic resonance imaging (MRI) of migraine and multiple sclerosis patients have white matter lesions that are similar in appearance and shape. Therfore, it is sometimes difficult to distinguish between two diseases with conventional brain MRI. Both diseases are predominantly seen in the female population. In this study, we aimed to investigate the diagnostic contribution of texture analysis in differentiating white matter lesions that can be observed in both migraine and multiple sclerosis diseases. Materials and Methods: Thirty six women with migraine diagnosis and 38 women with multiple sclerosis who were younger than 45 years old and underwent cranial imaging on the same MRI device (General Electric Signa Explorer 1.5 Tesla) between 2019-2022, were included in the study. The imaging findings of patients were evaluated retrospectively. Images of 5 mm and larger lesions on FLAIR sequences were evaluated. Thirty Histogram parameters were used for texture analysis. Obtained data were compared between groups. Results: In total, 185 (migraine 68; multiple sclerosis 117) white matter lesions were observed.