Kronik migren ile insülin direnci arasındaki ilişki
The relationship between insulin resistance and chronic migraine
  1. Tez No: 387854
  2. Yazar: ORHAN SÜMBÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE KARAER ÜNALDI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada kronik migrenin insülin ve glukoz metabolizması ile ilişkili olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 15 55 yaş arasında IHS?2004 sınıflamasına göre daha önceden veya ilk kez kesin migren tanısı alan epizodik aurasız migreni olan elli altı, auralı migreni olan yirmi dokuz ve kronik migreni olan yirmi beş hasta olmak üzere toplam yüz on migren hastası ve kırk sağlıklı katılımcı alındı. Migren ve kontrol grubunda açlık insülin düzeyine bakıldı ve oral glukoz tolerans testi(OGTT) yapıldı. HOMA-IR yöntemiyle insülin direnci hesaplandı. Tüm katılımcıların beden kitle indeksleri (BKİ) ve bel çevreleri kaydedildi.Migren alt tiplerinin her birinde açlık kan düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. Hasta ve kontrol grupları ile migren alt tipleri kendi aralarında değerlendirildiğinde boy, kilo, BKİ, bel çevresi, OGTT (30., 60., 90 ve 120. dk), insülin düzeyi (0. dk), ve HOMA-IR düzeyi yönünden gruplar arası fark önemsizdi. Basit ve auralı migrenli olgular birleştirilerek epizodik migren olarak gruplandırılıp kronik migren ve kontrol grubuyla karşılaştırıldığında; kronik migren grubunda insülin direnci olan olguların sayısı istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazlaydı.İnsülinin ve bozuk glukoz metabolizmasının migren patogenezinde rolü olduğunu öne süren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada, kronik migren ile insülin direncinin ilişkili olduğu saptanmıştır. Kronik migrenli hastalarda insülin direncini düzeltmeye yönelik stratejiler önem kazanmalıdır. Kronik migrende insülin ve glukoz metabolizmasının rolünü inceleyen daha ileri çalışmalar migrenin kronikleşmesindeki mekanizmaları aydınlatmaya katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the relationships among chronic migraine and insuline and glucose metabolism. The study was included one hundred ten patients with diagnosed definite migraine previously and recently regarding to IHS criteria, consisting of fifty six episodic migraine without aura, twenty nine migraine with aura, twenty five chronic migraine and forty healthy volunteers. Fasting insuline level was measured and oral glucose tolerance test(OGTT) was done in migraine and control groups. Insuline resistance was calculated through HOMA-IR method. In all participants, body mass index (BMI) and waist circumferences were registered.Fasting glucose levels were significantly higher in all migraine subtypes. In patients and control group, there was no difference in terms of height, weight, BMI, waist circumference, OGTT (30., 60., 90 and 120. minutes), insuline levels (0. minute), HOMA-IR levels. When the patients with migraine without aura and with aura classified as episodic migraine and compared with chronic migraine and control groups, the number of participants with insulin resistance were statistically higher in chronic migraine.Some studies suggested that the insuline and glucose metabolism had a role in the migraine pathogenesis. In this study, the association between insuline resistance and chronic migraine was determined. Strategies for improving insuline resistance should be considered in the patients with chronic migraine. The studies that investigated the role of insuline ve glucose metabolism in the migraine and chronic migraine in the future may help clarify mechanism on process of migraine chronification.