COVID-19 ile enfekte olan pulmoner emboli hastaları ile COVID-19 ile enfekte olmayan pulmoner emboli hastaları arasındaki trombotik yükü farkı
Difference in thrombotic liability between COVID-19 infected pulmonary embolism patients and COVID-19 not infected pulmonary embolism patients
- Tez No: 789686
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAMAN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı COVİD-19 ile enfekte olan pulmoner emboli tanısı alan hastalar ile COVİD-19 ile enfekte olmayan pulmoner emboli tanısı alan hastalar arasındaki trombotik yük farkını incelemek ve analizini yapmaktır. Çalışmaya dahil edilme ve dışlanma kriterlerini içeren toplam 85 hasta dahil edilmiştir. Bunlardan 54'ü COVİD-19 negatif olan grupta (grup 1) iken 31'ü COVİD-19 pozitif olan (grup 2) gruptadır. Grup 1'deki hastaların pulmoner arter çapı ortalama 22,87 ± 3,85 mm, pulmoner arter çapının aorta çapına oranı (PA/AO) ortalama 0,82 ± 0,17, sağ ventrikül çapı ortalama 38 ± 9,02 mm, sağ ventrikül çapının sol ventrikül çapına oranı (RV/LV) 1,12 ± 0,37, pulmoner arter obstrüksiyon skoru (PAOS) 38,75 (5- 100)' tir. Grup 2'deki hastaların pulmoner arter çapı ortalama 24,9 ± 4,33 mm, pulmoner arter çapının aorta çapına oranı (PA/AO) ortalama 0,74 ± 0,12, sağ ventrikül çapı ortalama 41,68 ± 8,03 mm, sağ ventrikül çapının sol ventrikül çapına oranı (RV/LV) 1,25 ± 0,41, pulmoner arter obstrüksiyon skoru 17,5 (2,5 - 82,5)'tir. Ek olarak BT skoru 7 (0-20) olup 23 (%74,2) hastanın pulmoner embolisi olan segmentte COVİD-19 tutulumu vardır. Pulmoner emboli, COVİD-19 pandemisi sırasında nispeten yaygın bir komplikasyondur. Çeşitli laboratuvar parametreleri ile pulmoner emboli ilişkisi araştırılmış olsa da etyolojiye özgü bir parametre saptanamamıştır. Ancak kalp ve pulmoner vasküler sisteme ait anatomik ve fonksiyonel görüntülemeler hem pulmoner emboli tanısında hem de etyolojik faktörün ortaya konmasında faydalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate and analyze the difference in thrombotic liability between COVID-19 infected pulmonary embolism patients and COVID-19 not infected pulmonary embolism patients.A total of 85 patients who met the inclusion and exclusion criteria wereincluded in the study. Of these, 54 patients were in the COVID-19 negative group (group 1) and 31 patients were in the COVID-19 positive group (group 2).The mean pulmonary artery diameter of the patients in group 1 was22.87 ± 3.85 mm, the ratio of pulmonary artery diameter to aorta diameter (PA/AO) was 0.82 ± 0.17, the mean right ventricular diameter was 38 ± 9.02 mm,the ratio of right ventricular diameter to left ventricular diameter (RV/LV) was 1.12 ± 0.37, and the pulmonary artery obstruction score (PAOS) was 38.75 (5-100). In Group 2, the mean pulmonary artery diameter was 24.9 ± 4.33 mm, the ratio of pulmonary artery diameter to aorta diameter (PA/AO) was 0.74 ± 0.12, the mean right ventricular diameter was 41.68 ± 8.03 mm, the ratio of right ventricular diameter to left ventricular diameter (RV/LV) was 1.25 ± 0.41, and the pulmonary artery obstruction score was 17.5 (2.5 - 82.5). In addition, CT score was 7 (0-20) and 23 (74.2%) patients had COVID-19 involvement in the segment with pulmonary embolism. Pulmonary embolism is a relatively common complication during the COVID-19 pandemic. Although the relationship between various laboratory parameters and pulmonary embolism has been investigated, no etiology- specific parameter has been identified. However, anatomical and functional imaging of the heart and pulmonary vascular system is useful both in the diagnosis of pulmonary embolism and in identifying the etiologic factor.