Bir kamu hastanesinde çalışan hemşirelerin kas- iskelet sistemi sorunları ile yaşam kalite düzeylerinin karşılaştırılması
Muscle of nurses working in a public hospital quality of life with skeleton system problems comparison of levels
  1. Tez No: 789698
  2. Yazar: HATİCE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURHAN ŞALVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Araştırma Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin kas- iskelet sistemi sorunlarının yaşam kalitesiyle karşılaştırılması amacıyla kesitsel olarak planlanmıştır. Araştırma Mart – Nisan 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini ise çalışmayı kabul eden Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 215 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri ''Sosyodemografik Soru Formu", ''Nottingham Sağlık Profili Anketi'', ''Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlığı Taraması Anketi'' sorularını içeren anketler ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin, %80'inin kadın, %58,60'ının bekâr, %53'ünün 25-34 yaş grubunda, %92,60'ının lisans ve üzeri mezunu olduğu, %40,90'ının yoğun bakım ünitelerinde çalıştığı, %40,90'ının meslekte toplam çalışma süresinin 10 yıl ve üzeri olduğu, bulunduğu birimde görev yapma süresinin %38,10'unun 4-9 yıl arası olduğu, %60,90'ının günde 9 saat ve daha az sürede çalıştığı, %51,20'sinin gündüz mesai ve nöbet şeklinde çalıştığı, nöbet sayılarının %70,80'inin 1-11 arası olduğu, %96,30'unun gün içinde dinlenme sayılarının 1-3 kez arasında olduğu, %57,20'sinin dinlenme sürelerinin 30 dakikadan fazla olduğu, %2,30'una uygun çalışma ayakkabısı verildiği, %4,20'sinin düzenli egzersiz yaptığı, %17,20'sinin kronik bir rahatsızlığının olduğu, %20,50'sine ise kas iskelet sistemi rahatsızlığı teşhisi konulduğu saptandı. Hemşireler sosyodemografik, mesleki ve çalışma yaşamına ait özelliklerine göre değerlendirildiğinde; kurumda 35-44 yaş aralığında olanlarda, erkeklerde, evlilerde, çocuk sahibi olanlarda, çoğunlukla tanı birimlerinde çalışanlarda, gün içerisinde 9 ve daha az saatte çalışanlarda, gündüz mesaisi şeklinde çalışanlarda, dinlenme sayısı fazla olanlarda, meslekte çalışma süresi 10 yıl ve üzerinde olanlarda, kronik rahatsızlığı ve kas iskelet sistemi rahatsızlığı olmayanlarda, düzenli egzersiz yapanlarda yaşam kalitesi düzeyinin yüksek olduğu görülmüştür. Bununla beraber kadınlarda, evlilerde, çocuk sayısı fazla olanlarda, lise ve ön lisans mezunlarında, gündüz mesaisinde çalışanlarda, 9 saatten fazla çalışanlarda, acil serviste çalışanlarda, kurumdaki çalışma süresi 10 yıl ve üzerinde olanlarda, kronik rahatsızlığı ve kas iskelet sistemi rahatsızlığı olanlarda kas iskelet sistemi şikayetleri daha fazla görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was planned as a cross-sectional study in order to comparethe musculoskeletal system problems of nurses working in Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Training and Research Hospital with their quality of life. The research was conducted between March and April 2022. The sample of the study, on the other hand, consists of 215 nurses working at Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Training and Research Hospital, who agreed to participate in the study. The data of the study were collected by questionnaires containing the questions of“Sociodemographic Questionnaire”,“Nottingham Health Profile (NSP) Questionnaire”,“Cornell Musculoskeletal Disorder Screening Questionnaire (CMDQ)”. Of the nurses participating in the research, 80% are women, 58.60% are single, 53% are in the 25-34 age group, 92.60% are undergraduate or higher graduates, 40.90% work in intensive care units. , 40.90% of them have a total working time of 10 years or more in the profession, 38.10% of their working time in their unit is between 4-9 years, 60.90% of them work 9 hours or less a day, 51.20% of them work as daytime shifts and shifts, 70.80% of the shifts are between 1 and 11, 96.30% of them have 1-3 times of rest during the day, 57.20% of them rest periods are more than 30 minutes, 2.30% are given appropriate working shoes, 4.20% exercise regularly, 17.20% have a chronic illness, 20.50% have musculoskeletal disorders. was diagnosed. When nurses are evaluated according to their sociodemographic, professional and working life characteristics; Those aged 35-44 in the institution, males, married, having children, mostly working in diagnostic units, working 9 hours or less during the day, working as day shift, having more rest, those who have worked in the profession for 10 years or more, chronic It has been observed that the level of quality of life is high in those who do not have a disease, musculoskeletal disorder, and those who exercise regularly. On the other hand, musculoskeletal system in women, married people, those with more children, high school and associate degree graduates, those who work in the daytime, those who work more than 9 hours, those who work in the emergency service, those who have worked in the institution for 10 years or more, and those with chronic diseases and musculoskeletal disorders. complaints were seen more.