Lojistik köylerde depolama hizmetlerinin önceliklendirilmesi ve en iyi depo yönetim sistemi seçimi: Konya ili örneği
Priorization of storage services in logistics villages and the choice of the best warehouse management system: The case of Konya province
- Tez No: 789725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KORUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Küreselleşmenin etkisi ile mal ve hizmetlerin uluslararası alana yayılması ticareti doğrudan etkilemiş ve lojistik faaliyetlerin önemini artırmıştır. Lojistik faaliyetlerin önem kazanması, bu faaliyetlerin bütünleşik olarak bir araya getirildiği lojistik köyleri gündeme getirmiş ve uluslararası ticarette stratejik bir öneme sahip olmuştur. Bu kapsamda lojistik köylerde gerçekleştirilen lojistik faaliyetleri içerisinde en önemli hizmetlerden birisi de depolama hizmetleridir. Günümüz şartlarına göre depolama hizmetlerinin hızlı ve en az hata ile en uygun şartlarda yapılması lojistik sektörü için oldukça önemli bir durumdur. Öyle ki depolama, lojistik süreç içerisinde kapsamlı bir içeriğe sahiptir. İyi bir şekilde yürütülen depolama hizmetleri maliyet avantajı, rekabet üstünlüğü, üretimde süreklilik ve zaman faydası sağlayarak mal akışında gönderici ile alıcı arasında köprü görevi üstlenmektedir. Bu şartları sağlamak için en uygun depo yönetim sisteminin kullanılması gerekmektedir. Depo yönetim sistemi (WMS), ürünlerin depodaki iş hareketlerini takip ederek kolay ve otomatik olarak yapılmasını sağlayarak depolarda maksimum verimlilik elde edilmesine olanak verir. Bu açıklamalar doğrultusunda, Konya ilinde faaliyette bulunan KAYACIK lojistik köyünde gerçekleştirilen depolama hizmetlerinin önceliklendirilmesi ve en ideal depo yönetim sistemi seçimi önemli bir araştırma problemi olarak düşünülmüştür. İlgili araştırma probleminin çözümünde karmaşık ve kompleks sorunların çözümünde yararlanılan Çok Kriterli Karar Verme Yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ve VIKOR yönteminden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the impact of globalization, the spread of goods and services to the international area has directly affected trade and increased the importance of logistics activities. The importance of logistics activities has brought to the agenda the logistics villages where these activities are brought together in an integrated manner and has a strategic importance in international trade. In this context, one of the most important services among the logistics activities carried out in logistics villages is storage services. According to today's conditions, it is very important for the logistics sector to perform storage services quickly and under the most appropriate conditions with the least error. So much so that storage has a comprehensive content in the logistics process. Well-executed storage services serve as a bridge between the sender and the receiver in the flow of goods by providing cost advantage, competitive advantage, continuity in production and time benefit. In order to meet these conditions, the most appropriate warehouse management system should be used. The warehouse management system (WMS) allows maximum efficiency to be achieved in warehouses by ensuring that products are made easily and automatically by tracking work movements in the warehouse. In line with these explanations, the prioritization of the storage services carried out in KAYACIK logistics village operating in Konya province and the selection of the most ideal warehouse management system were considered as an important research problem. In the solution of the relevant research problem, the Analytical Hierarchy Process (AHP) and VIKOR method were used in the Multi-Criteria Decision Making Methods used in solving complex and complex problems.