İnşaat 4.0 ve inşaat sektöründe radyo frekanslı tanımlama (RFID) uygulamaları
Construction 4.0 and radio frequency identification (RFID) applications in the construction industry
  1. Tez No: 789726
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM YEDİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM BARADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsanlık tarihine bakıldığında insanoğlu geçmişten bugüne kadar dört farklı sanayi devrimine tanıklık etmiştir. Bunlardan dördüncüsü olan Endüstri 4.0 üretim sektörü başta olmak üzere birçok sektörü etkilemiştir. Endüstri 4.0 felsefe, teknoloji ve süreçlerinden etkilenen sektörlerden biri de inşaat sektörüdür. İnsanlık tarihindeki en eski sektörlerden biri olan inşaat sektörü birinci inşaat devriminden dördüncü inşaat devrimine (İnşaat 4.0) kadar dört farklı devrim yaşayarak son haline ulaşmıştır. İnşaat 4.0, inşaat sektörünün Endüstri 4.0 ile dijitalleşmesi ve inşaat süreçlerinin sanayileşmesi üzerine ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında yapılan literatür araştırması ile değişime ve yeniliklere karşı en dirençli sektörlerden biri olan inşaat sektöründe İnşaat 4.0 ve Radyo Frekanslı Tanımlama (Radio Frequency Identification, RFID) uygulamaları araştırılmıştır. Ayrıca bu uygulamaların sektör tarafından ne kadar benimsendiği, sektördeki uygulama alanları ve uygulanabilirlikleri mevcut ve geliştirilmekte olan uygulamalar üzerinden detaylı olarak ele alınmıştır. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucu İnşaat 4.0 teknolojileri ve inşaat sektöründeki RFID uygulamalarının büyük çoğunluğunun henüz araştırma ve geliştirme aşamasındaki prototipler olduğu gözlemlenmiştir. Bu uygulamaların sektörde pratik olarak uygulama alanı bulması ve benimsenmesinin zaman alacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the history of humanity, mankind has witnessed four different industrial revolutions from past to present. The fourth of these, Industry 4.0, has affected many sectors, especially the production sector. One of the sectors affected by Industry 4.0 philosophy, technology and processes is the construction sector. The construction sector, one of the oldest sectors in the history of mankind, has reached its final form by experiencing four different revolutions from the first construction revolution to the fourth construction revolution (Construction 4.0). Construction 4.0 emerged on the digitalization of the construction sector with Industry 4.0 and the industrialization of construction processes. With the literature research conducted in this thesis, Construction 4.0 and Radio Frequency Identification (RFID) applications in the construction sector, which is one of the most resistant sectors against change and innovation, have been investigated. In addition, the extent to which these applications are adopted by the sector, their application areas and applicability in the sector are discussed in detail through existing and developing applications. As a result of the researches and examinations, it has been observed that the majority of Construction 4.0 technologies and RFID applications in the construction sector are prototypes that are still in the research and development phase. It is foreseen that it will take time for these applications to find practical application and adoption in the sector.