Endüstri 4.0 ve dijitalleşmenin çalışma hayatına etkisi: İnşaat sektöründe nitel bir çalışma
Industry 4.0 and the effect of digitalization on working lives: A qualitative study in the construction sector
- Tez No: 755235
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ÖZSOY ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
1950'li yıllarda internetin keşfi ile hayatımıza giren dijitalleşme kavramı günümüzün en çok tartışılan olgularından biri olmuştur. Gerek toplumsal hayatta gerek çalışma hayatında dijitalleşmenin önemli etkilerini görmekteyiz. Endüstri 4.0' da otomasyon sistemlerinin ve bu sistemi oluşturan teknolojilerin birbirleriyle veri alışverişinde bulunması çalışma hayatında dijitalleşmenin verimliliği artıran kilit faktör olmasını sağlamıştır.Yaşanan bu teknolojik değişimlere en az cevap veren sektör ise inşaat sektörü olmuştur. İnşaat sektörünün değişken projelerinin, çeşitli faaliyet alanlarının ve parçalı işlerinin olması yeniliklere ayak uyduramamasının nedenleri olarak gösterilebilir. Son yıllarda yaşanan bu değişim direncine ek olarak sektörün proje süreçlerinde verimliliği arttırarak etkin bir süreç yönetmesine ihtiyaç olduğu bilinmektedir. Yaşanan dijitalleşme süreci çalışma hayatını ve çalışma ilişkilerini tümüyle değiştirebilecek potansiyeller taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı Endüstri 4.0 temelinde dijitalleşmenin çalışma hayatına etkilerini inşaat sektörü üzerinden incelemektir. Bu amaç doğrultusunda nitel desende tasarlanan bu çalışmada Türkiye' de inşaat sektöründe halihazırda çalışmaya devam eden 12 sektör temsilcisi ile görüşmeler yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile dijitalleşme sürecinin etkileri katılımcıların bakış açıları ve yorumlarıyla irdelenmiştir. Nitel araştırma sonucunda inşaat sektöründe çalışma hayatının Bulut ERP teknolojisi kullanımıyla dijitalleşme süreci incelenmiş ve çalışma hayatının dijitalleşmesine etki eden başarı faktörleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of digitalization, which entered our lives with the discovery of the internet in the 1950s, has become one of the most discussed phenomena of our time. We see the important effects of digitalization in both social life and working life. The fact that automation systems and the technologies that make up this system exchange data with each other in Industry 4.0 have made digitalization a key factor that increases productivity in working life. The sector that responded the least to these technological changes was the construction sector. The fact that the construction sector has variable projects, various fields of activity and fragmented works can be shown as the reasons for its inability to keep up with innovations. In addition to this resistance to change experienced in recent years, it is known that the industry needs an effective process management by increasing efficiency in project processes. The digitalization process experienced has the potential to completely change the working life and working relations. The aim of this study is to examine the effects of digitalization on working life on the basis of Industry 4.0 through the construction sector. For this purpose, in this study, which was designed in a qualitative pattern, interviews were conducted with 12 sector representatives who are currently working in the construction sector in Turkey. With the semi-structured interview technique, the effects of the digitalization process were examined with the perspectives and comments of the participants. As a result of the qualitative research, the digitalization process of the working life in the construction sector with the use of Cloud ERP technology was examined and the success factors affecting the digitalization of the working life were determined.