Bir elektrostatik pülverizatörde farklı bitki büyüklükleri ve yaprak yapıları için hava debisinin uygulama başarısı üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the electrostatic sprayer airflow rates aplication success in different plant sizes and leaf structures
- Tez No: 789731
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Makinelerı ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezin amacı, elektrostatik yükleme yapabilen pülverizatörlerin farklı bitki büyüklükleri ve yaprak yapılarında hava debisinin uygulama başarısına etkilerinin belirlenmesidir. Hava debisi damla büyüklüklerini etkileyerek bitki yüzeyindeki kaplamayı, sürüklenmeyi ve başarıyı doğrudan etkilediği gibi, özellikle çiçeklenme döneminde çiçeklerin dökülmesi problemini de ortaya çıkarabilmektedir. Uygun hava debisinin belirlenmesi kimyasal kayıplarının önüne geçebilecek, yeterli kaplama sağlanarak bitkilerin korunmasını sağlayacaktır. Gereksiz kimyasal kullanımının önüne geçilmesi mali kayıpları engellediği gibi çevre kirliliğinin de azalmasını sağlayacaktır. Denemelerde fanın ürettiği toplam hava debisi sırasıyla 7632 m3/h, 9288 m3/h ve 10872 m3/h olarak hesaplanmıştır. Denemelerde kullanılacak ağaç türleri yaprak büyüklüğü ile yüzeylerinin genişliklerinin farklılıkları nedeniyle çam ve limon olarak seçilmiştir. Her bir tür için üç farklı boyda (50 cm, 100 cm, 150 cm) bitki aralarında 8 m mesafe kalacak şekilde yerleştirilmiştir. Bitkiler üzerine iz maddesi püskürtülerek damla çapı ve kaplama oranı değerleri ölçülmüştür. Bu amaçla suya duyarlı kâğıtlar kullanılmış, Image Tool V.3.0 programı ile yapılan analizlerden sonra farklı hava debilerinin uygulama başarısı kıyaslanarak hava debisi değişimlerinin damla dağılım düzgünlüğü ve kaplama oranlarına etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, geniş yaprak yüzeyine sahip bitkilerdeki kaplama oranının dar yapraklı bitkilere oranla daha iyi olduğu, hava debisinin arttırılmasının kaplama oranlarını artırdığı, bağıl aralık faktörlerini geliştirdiği, elektrostatik yüklemenin olmadığı koşullarda yaprak altı kaplama oranının düştüğü sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of the airflow rates on the application performance of an electrostatic sprayer for different plant sizes and leaf structures. The airflow rate can directly affect the coverage on the target surfaces, drift, and success by affecting the drop sizes, and it can also cause the problem of high air currents to shed the flowers, especially during the flowering period. Determining the appropriate air airflow prevents additional pesticide losses and ensures the protection of the plants by providing adequate coverage. Preventing unnecessary chemical use will not only prevent financial losses but will also reduce the spread of ecologically harmful substances. The total airflow produced by the fan in the trials was calculated as 7632 m3/h, 9288 m3/h, and 10872 m3/h, respectively. The tree species to be used in the experiments were chosen as pine and lemon due to the differences in leaf size and width of their surfaces. Three different heights (50 cm, 100 cm, 150 cm) for each species were placed at a distance of 8 m between them. The drop diameter and coverage ratio values were measured by spraying the tracer dye on the plants. For this purpose, water-sensitive papers were used, and after the analysis made with the Image Tool V.3.0 program, the application success of different air flow rates was compared and it was concluded that the air flow changes had a significant effect on the drop distribution uniformity and coating rates. In the results obtained, it was concluded that the coverage ratio in plants with wide leaf surface was better than the plants with narrow surfaces, an increase in air flow rate increased the coverage ratio and distribution uniformity, and the under-leaf coverage ratio decreased in the absence of electrostatic charge. In the results obtained, it was concluded that the coverage ratio in plants with broad leaf surfaces was better than the plants with narrow leaves, the increase in air flow increased the coverage rates, and improve the relative spans and the under-leaf coverage ratio decreased in the absence of electrostatic charge