Tarla pülverizatörlerinde ilaçlama özelliklerinin iyileştirilmesi olanakları
Improvement possibilities of spraying characteristics for field sprayers
- Tez No: 34871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
I ÖZET Doktora Tezi TARLA PÜLVERİZATÖRLERİNDE İLAÇLAMA ÖZELLİKLERİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ OLANAKLARI Ergin DURSUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.İbrahim ÇİLİNGİR 1994, Sayfa: 148 Jüri: Doç.Dr.İbrahim ÇİLİNGİR Prof.Dr. Doğan ERDO?AN Prof. Dr. Selçuk ARIN Bu çalışmada, tarla pülverizatörlerinde ilaçlama özelliklerinin iyileştirilmesi amaç edinilmiştir. Bu amaçla elektrostatik yüklemeli ve yardımcı hava akımlı uygulama teknikleri ile koruyucu perde sistemlerinden yararlanılmıştır. Laboratuvarda durgun havada ve yapay rüzgarlı koşullarda yapılan denemelerde, hareketli bir püskürtme düzeni kullanılmıştır. Konik huzmeli, yelpaze huzmeli ve döner diskli memelerin kullanıldığı bu denemelerde; çalışma basıncı, meme yüksekliği, disk dönü sayısı ve hava akımı hızı, değişkenler olarak ele alınmıştır. Hedef yüzeyler olarak hem yatay olarak yerleştirilen cam plakalar hem de yapay bir model bitki kullanılmıştır. Hedef yüzeylerdeki kalıntı miktarının saptanmasında kolorimetrik yöntemden, kalıntı dağılım düzgünlüğünün belirlenmesinde ise varyasyon katsayısından (CV) yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; elektrostatik yüklemeli ve yardımcı hava akımlı uygulamaların kullanılmasıyla hedef yüzeylerde toplanan kalıntı miktarının önemli oranda arttığı, penetrasyonun iyileştiği ve ilaç kayıplarının azaldığı saptanmıştır. Ancak, ilaç kayıplarının azaltılması bakımından en iyi sonuç koruyucu perdeli uyulamalarla elde edilmiştir. Ayrıca, elektrostatik yüklemeyle kalıntı dağılım düzgünlüğünün iyileştiği, buna karşın yardımcı hava akımıyla önemli bir iyileşme sağlanamadığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Tarla pülverizatörü, elektrostatik yükleme, yardımcı hava akımı, koruyucu perde, konik huzmeli meme, yelpaze huzmeli meme, döner diskli meme, penetrasyon, ilaç kaybı, kalıntı dağılım düzgünlüğü
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT PhD Thesis IMPROVEMENT POSSIBILITIES OF SPRAYING CHARACTERISTICS FOR FIELD SPRAYERS Ergin DURSUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ibrahim ÇİLİNGİR 1994, Page: 148 Jury: Assoc. Prof. Dr. İbrahim ÇİLİNGİR Prof.Dr.Dogan ERDO?AN Prof.Dr. Selçuk ARIN In this study, it's purposed to improve spraying characteristics for field sprayers. For this reason, electrostatic charging and air assisted application techniques and shielded sprayer boom system were utilized. During the laboratory tests done in calm air and artifical wind conditions, a mobile spraying system were used. In those tests in which cone type, flat fan type and spinning disc type nozzles were used; working pressure, nozzle height, revaluation number of disc and air flow speed were taken as variables. Both glass plates and artifical model plant were employed as target surfaces. For the determination of deposit quantity on target surfaces, colorimetric method and deposit distribution uniformity, variation coefficient were used. According to the research findings, it's determined that the accumulated deposit quantity on target surfaces were significantly enhanced, penetration were improved and spray drift were decreased by treating electrostatic charging and air assisted application techniques. However with respect to reducing spray drift, the best result were obtained with shielded sprayer boom applications. Moreover, it's observed that deposit distribution uniformity were improved by electrostatic charging whereas no considerable improvement were contributed in air assisted technique. KEYWORDS: Field sprayer, electrostatic charging, air assist, shielded boom, cone nozzle, flat fan nozzle, spinning disc nozzle, penetration, spray drift, deposit distribution uniformity