Kronik bel ağrılı hastalarda fonksiyonel bantlama, manuel terapi ve stereodinamik interferans akımın etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of functional tape, manual therapy and stereodynamic interference current in patients with chronic LOW back pain
- Tez No: 789744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kronik bel ağrısı; yaşam ve uyku kalitesini etkileyen, kinezyofobiye neden olan toplumsal sağlık sorunudur. Çalışmamızda; kronik bel ağrısı şikâyeti ile başvuran 88 hastanın; çeşitli fonksiyonel parametreler açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İki özel hastaneye başvuran 20-50 yaş arası hastalar; Grup1, Grup2, Grup3 ve Grup4 olarak dörde ayrıldı. Grup1 hastalarına fizyoterapi programı (Teröpatik Ultrason+Hotpack+Masaj+McKenzie Egzersizleri) uygulandı. Grup2 hastalarına fizyoterapi programı ve fonksiyonel bantlama uygulandı. Grup3 hastalarına fizyoterapi programı ve manuel terapi uygulandı. Grup4 hastalarına fizyoterapi programı ve stereodinamik interferans akım uygulandı. Hastalar 10 seanslık tedavi programına alındı. Hastalara tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 1.ay olarak üç kez değerlendirme yapıldı. Sosyo-demografik veriler ve ön test değerlendirme ölçekleri grupların homojen dağıldığını gösterdi (p>0,05). Tüm gruplar; grup içi değerlendirmede tedavi etkinliği açısından anlamlı fark gösterdi (p0,05). Sonuçlar, güncel tedavilerin kronik bel ağrısında etkinliğini göstermektedir. Kanıt düzeyi açısından; daha fazla ve uzun takipli güncel tedavi çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Chronic low back pain (CLBP) is a social health problem that affects the quality of life (QoL) and sleep and causes kinesiophobia. The aim of our study is to evaluate various functional parameters of 88 patients who have CLBP. Patients aged between 20-50, who applied to 2 different hospitals with complaints of CLBP; divided into four as Group1, Group2, Group3 and Group4. Physical therapy (PT) program (Therapeutic Ultrasound+Hotpack+Massage+McKenzie Exercises) was applied to Group1 patients. PT program combined with functional taping was applied to Group2 patients. PT program combined with manual therapy were applied to Group3 patients. PT program combined with stereodynamic interferencial current were applied to Group4 patients. Patients were included in 10-session therapy program. Evaluation scales were applied to the patients before treatment, just after the treatment and 1 month later when the treatment ended. Sociodemographic data and pre-test evaluation scales showed that groups were homogeneously distributed (p>0.05). All groups showed significant difference in terms of treatment effectiveness in the within-group evaluation (p0.05). The results show the effectiveness of these treatments in CLBP. In terms of the level of evidence, more studies with longer follow-up are needed.