Yeşil örgütsel davranış ile örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisi: Jandarma Genel Komutanlığı örneği
The relationship between green organizational behaviour and organizationaş citizenship behaviour: The case of the Gendarmerie General Command
  1. Tez No: 789751
  2. Yazar: AHMET ÇEBİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÖKÇEN KAYGISIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yeşil örgütsel davranışların örgütsel vatandaşlık davranışına etkisini belirlemektir. Çalışmanın ikincil amaçları arasında örgütsel vatandaşlık davranışının askeri kimliğe sahip olan Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapan personelde hangi düzeyde olduğunu belirlemeyi amaçlamakta olup, ayrıca yeşil örgütsel davranışların Jandarma Genel Komutanlığı'ndaki personelce ne derece sergilendiğini ölçmeyi hedeflemektedir. Tezin birinci bölümünde yeşil yönetim, yeşil örgütsel davranış ve uygulamaları konusu ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde“Örgütsel Vatandaşlık Davranışı”ayrıntılarıyla incelenmiştir. Araştırma bölümü olan üçüncü bölümde ise Jandarma Genel Komutanlığı örneği incelenerek Jandarma Genel Komutanlığı çalışanlarının yeşil örgütsel davranış ve örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi üzerine değerlendirilmesine ve değerlendirme sonuçlarına yer verilmiştir. Çalışmada Jandarma Genel Komutanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında çalışan personele yöneltilen anket sorularıyla elde edilen veriler analiz edilmiş ve analiz sonucunda yeşil örgütsel davranışın örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde pozitif bir ilişkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of green organizational behaviours on organizational citizenship behaviour. Among the secondary purposes of the study, it aims to determine the level of organizational citizenship behaviour in the personnel working within The Gendarmerie General Command, which has a military identity, and also aims to measure the extent to which the green organizational behaviours are exhibited by the personnel in The Gendarmerie General Command. In the first part of the thesis, green management, green organizational behaviour and practices are revealed in detail. In the second part of thesis,“Organizational Citizenship Behaviour”is examined in detail. In the third part, which is the research part, the example of The Gendarmerie General Command is examined and the evaluation of The Gendarmerie General Command's employees on the effect of green organizational behaviour and organizational citizenship behaviour and the results of the evaluation are given. In the study, the data obtained with the questionnaire questions directed to the personnel working in the central and provincial organizations of The Gendarmerie General Command were ana hat green organizational behaviour has a positive relationship on organizational citizenship behaviour.