Yeşil insan kaynaklari yönetiminin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerine etkisi
Impact of green human resources management on organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 870092
  2. Yazar: EMRE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEREN KARAVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İktisadi sorun olarak tanımlanın kıt kaynakların ve ihtiyaçların sonsuz ve sınırsız olarak değerlendirilmesi sonucu kaynakların çok hızlı tüketildiğini görmekteyiz. Sonucunda toplumda ve işletmelerde çevreci bir bilinç doğurmuştur ve işletmelerin yeşil insan kaynakları yönetimi gibi birçok yeşil girişim yapmasını sağlamıştır. Yeşil İKY uygulamalarının işyerindeki çalışanlar arasında Örgütsel Vatandaşlık Davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma, porselen ve seramik sektöründe görev alan beyaz yakalı çalışanlardan anket yöntemi ile veri toplanmıştır. 192 anket formu değerlendirmeye alınmıştır. Uygulamadan sonra elde edilen veriler IBM SPSS 29.0 istatistik paket programına aktarılmıştır ve araştırmanın amacına uygun olarak çeşitli istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Araştırmada demografik t testleri, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, yeşil insan kaynakları yönetimi ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişkisi bulunmuştur. Yeşil insan kaynakların yönetimi uygulamalarının, örgütsel vatandaşlık alt boyutu olan vicdanlılık, centilmenlik ve sivil erdem arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki, diğergamlık alt boyutu ile anlamlı negatif ilişki tespit edilmiştir. Bununla birlikte çalışanların, Yeşil İKY algısı ile ÖVD alt boyutu olan nezaket boyutu üzerinde etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
We see that resources are consumed very quickly as a result of the evaluation of scarce resources and needs as infinite and unlimited, which is defined as an economic problem. As a result, it has created an environmental consciousness in society and businesses and has enabled businesses to make many green initiatives such as green human resources management. This research, which was conducted to determine the effect of green human resources management practices on Organisational Citizenship Behaviours among employees in the workplace, collected data from white-collar employees working in the porcelain and ceramic sector by survey method. 192 questionnaire forms were evaluated. The data obtained after the application were transferred to IBM SPSS 29.0 statistical package programme and subjected to various statistical analyses in accordance with the purpose of the research. Demographic t-tests, factor analysis, correlation analysis and regression analyses were conducted. According to the results obtained in the study, a significant and positive relationship was found between green human resource management and organisational citizenship behaviour. A significant and positive relationship was found between green human resources management practices and organisational citizenship sub-dimensions of conscientiousness, chivalry and civic virtue, and a significant negative relationship was found with the sub-dimension of altruism. However, there was no effect of employees on the courtesy dimension, which is a sub-dimension of OCB, with Green HRM.