Kamu güvenliği içerisinde yer alan özel güvenlik hizmetlerinin yerel halk tarafından algılanması: Kilis şehrinde bir araştırma
Perception of private security services in public security by local public: A research in Kilis
- Tez No: 789780
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GİRİTLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyette görev yapmak üzere istihdam edilen özel güvenlik görevlileri, güvenliği sağlayan kurumlar içerisinde en yüksek sayıya sahip olan kolluk türüdür. Günümüzde yeni suç türlerinin ortaya çıkması sonucunda güvenlik ihtiyaçlarının çeşitlenmesi, güvenliğe duyulan talebin artması, ayrıca bireylerin, kamu ve özel kuruluşların, havalimanlarının, AVM'lerin ve özel mülklerin güvenliklerinin sağlanmasında özel güvenlik görevlilerinin istihdam edilmesi ve devletin de özel güvenlik hizmetlerini teşvik etmesi nedeniyle özel güvenlik teşkilatı daha da önemli hale gelmektedir. Yapılan bu araştırmanın temel amacı, Kilis ilinde ikamet eden yerel halkın özel güvenlik görevlileri ve hizmetlerine yönelik algı düzeylerinin tespit edilmesidir. Söz konusu amaç doğrultusunda nicel veri toplama tekniklerinden anket tekniği tercih edilmiş, geliştirilen anket formu 2021 yılının Ekim ve Kasım ayları arasında tesadüfi olmayan örneklem yöntemlerinden kolayda örneklem yöntemi temel alınarak, Kilis ilinde ikamet eden 474 kişiye uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin istatiksel analizlerinin yapılmasında SPSS 21.0 for Windows istatistik paket programı kullanılmıştır. Yapılan araştırma kapsamında Kilis ilinde ikamet eden yerel halkın, özel güvenlik hizmetlerine ve görevlilerine yönelik algı düzeyine ilişkin geliştirilen ölçeğin,“Olumlu Tutum Algısı, Olumsuz Tutum Algısı, Liyakat ve Yetkinlik Algısı, Güven ve Etkinlik Algısı”olmak üzere 4 boyut ve bu boyutlara bağlı olarak 29 önermeye sahip olduğu tespit edilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda olumlu tutum algısı ile olumsuz tutum algısı arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki, liyakat ve yetkinlik algısı arasında kuvvetli bir ilişki, güven ve etkinlik algısı arasında ise kuvvetli bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte olumsuz tutum algısı, liyakat ve yetkinlik algısı, güven ve etkinlik algısı boyutları arasında negatif yönlü zayıf bir ilişkinin oluğu tespit edilmiştir. Liyakat ve yetkinlik boyutu ile güven ve etkinlik boyutu arasında ise kuvvetli bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlardan hareketle özel güvenlik hizmetlerinin önemi üzerinde durularak yerel halkın bu hizmetleri algılamasının artırılmasına yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Private security guards, employed to complement public security, are the type of law enforcement with the highest number among the institutions providing security. Today, as a result of the emergence of new types of crime, the diversification of security needs, the increase in the demand for security, and the employment of private security officers to ensure the security of individuals, public and private institutions, airports, shopping malls and private properties, and the state encourages private security services. organization becomes more important. The primary purpose of this research is to determine the perception levels of the local people residing in the province of Kilis towards private security officers and the service performed by private security officers. For this purpose, the questionnaire technique, one of the quantitative data collection techniques, was preferred. The developed questionnaire was applied to 474 people residing in Kilis between October and November 2021, based on the convenience sampling method, which is one of the non-random sampling methods SPSS 21.0 for Windows statistical package program was used in the statistical analysis of the data obtained as a result of the research. As a result of the research; It has been determined that the scale developed regarding the level of perception of the people residing in Kilis towards private security officers has 4 dimensions“perception of positive attitude, perception of negative attitude, perception of merit and competence, perception of trust and effectiveness”. It has 29 propositions depending on these dimensions. As a result of the correlation analysis, it was determined that there is a weak negative relationship between the perception of positive attitude and the perception of negative attitude among the dimensions of the local people's perspective towards security personnel, and a strong relationship between merit and competence, and a strong relationship in the dimensions of trust and effectiveness. In addition, it has been determined that there is a weak negative relationship between the perception of negative attitude and the dimensions of merit and competence, trust, and effectiveness. It has been determined that there is a strong relationship between the dimension of merit and competence and the dimension of trust and effectiveness. Based on the results obtained, the importance of private security services was emphasized, and various suggestions were presented to increase the public's perception of these services.