Öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeye yönelik sınıf içi uygulamaların 21. yüzyıl öğreten becerileri bağlamında incelenmesi
Investigation of in-class practices to develop students'critical thinking skills in context of 21st century teaching skills
  1. Tez No: 789828
  2. Yazar: HAVVA KAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğreten becerilerinin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesindeki işlevinin öğrenme öğretme süreci bağlamında belirlenmesidir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep ilinde devlet okulunda çalışan altı sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma grubunda yer alan sınıf öğretmenlerinin belirlenmesinde 21.Yüzyıl Öğreten Becerileri Ölçeği ve görüşme formu kullanılmıştır. Ölçek ve görüşme formundan elde edilen veriler sonucuna göre belirlenen öğreten becerisi yüksek üç ve düşük üç olmak üzere toplamda altı öğretmen araştırmaya katılmıştır. Araştırmanın veri kaynaklarını, çalışma grubunda yer alan her bir öğretmenin oluşturduğu ders planları ve ders kayıtları oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda 21. yüzyıl öğreten becerileri yüksek ve düşük sınıf öğretmenlerinin öğretim süreçlerinde benzer strateji, yöntem, teknik, etkinlikleri uyguladıkları, benzer tutum ve davranışları sergiledikleri fakat öğreten becerileri yüksek öğretmenlerin daha fazla kullandıkları görülmüştür. Ayrıca birçok yöntem, teknik, etkinlik ve tutum davranışlara sadece 21. yüzyıl öğreten becerileri yüksek öğretmenlerin derslerinde yer verdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the function of classroom teachers' 21st century teaching skills in the development of students' critical thinking skills in the context of learning and teaching process. The study group of the research, in which the qualitative research method was used, consists of six primary school teachers working in a public school in Gaziantep. The 21st Century Teacher Skills Scale and the interview form were applied to determine the classroom teachers in the study group. A total of six teachers, three with high teacher skills and three with low teacher skills, which were determined according to the results of the data obtained from the scale and interview form, participated in the research. The data sources of the research are the lesson plans and lesson records created by each teacher in the study group. The data obtained in the research were subjected to content analysis. As a result of the research, it was seen that the 21st century classroom teachers with high and low teaching skills applied similar strategies, methods, techniques, activities, exhibited similar attitudes and behaviors, but teachers with high teaching skills used more. In addition, it has been concluded that many methods, techniques, activities and attitudes are included in their lessons only by teachers with high 21st century teaching skills.