Genç basketbolcularda atletik performansın bilişsel süreç ile genetik çeşitlilik ilişkisinin incelenmesi
Investigation the relationship of athletic performance between cognitive process with genetic diversity in young basketball players
  1. Tez No: 789849
  2. Yazar: MURAT KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT TUTKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Genç basketbol sporcularının atletik performanslarını (kuvvet-sürat dayanıklılık ve esneklik) bilişsel duygu durumları (umutsuzluk, anksiyete, depresyon) ile sahip oldukları genetik yapılarındaki belirteçleri olan 9 genotipin ilişkisi SNP düzeyinde çoklu bir bakış açısı ile karşılaştırılmıştır. Araştırma örneklemini Basketbol gençler liginde oynayan Galatasaray U-15 erkek takımı 14-16 yaş aralığı 17 oyuncu oluşturmuştur. Sporcuların fizyolojik yapılarını (performans) değerlendirmelerini CK-MM (rs1803285), IGF-2 (rs3213221), MCT-1 (rs1049434) ve IL-6 (rs1800795) genotipleri, bilişsel durum; (umutsuzluk, anksiyete ve depresyon) değerlendirmeleri, BDNF (rs6265), 5HTT (rs25531), MAOA (VNTR), sakatlanma durumları GDF-5 (rs143383), IL6R (rs2228145) genotiplerinin gruplandırılmış ikili karşılaştırmalarda (Independent Samples T-Test), üç ve üzeri karşılaştırmalarda (One Way ANOVA), anlamlılık karşılaştırmalar için Post-Hoc, Bonferroni ve Games- Howell ile yapılmıştır. Genç basketbol sporcularında; IL-6 GG genotip (p=0,042) düşük vücut yağ % ortalaması, CK-MM GG (p=0,013), IGF-2 GG (p=0,001) ve IL-6 GG (p=0,018) genotipler düşük BKİ ortalaması ile ilişkili oldukları saptanmıştır. Genç basketbol sporcularının performans değerlerinde; CK-MM AG (p=0,045), IL-6, GG (p=0,001) yüksek dikey sıçrama, CK-MM AA (p=0,038) IL-6 CC (p=0,009) genotipleri düşük dikey sıçrama performansı ile, IL-6 CC (p=0,041), MCT-1 AT (p=0,048) düşük MaxVO2 performansı, IGF-2 GC (p=0,002), MCT-1 AT (p=0,046) genotipleri istatistiksel olarak düşük kan laktik asit birikimi ile ilişkili oldukları tespit edilmiştir. Bilişsel durum karşılaştırmalarında; BDNF AA homozigot, MAOA Warrior genotipler yüksek umutsuzluk ve anksiyete duygu durumu ile (sırasıyla) [(BDNF AA p=0,045, p=
Özet (Çeviri)
The relationship between the athletic performances (strength, speed, endurance and flexibility) cognitive emotional states (hopelessness, anxiety, depression) of young basketball players and the 9 genotypes, which are their genetic markers, were compared with a multiple perspective at the SNP level. A total of 17 athletes from the Galatasaray U15 men's team (14-16 age range), playing in the basketball youth league participated in the research. Performances of young basketball players; CK-MM (rs1803285), IGF-2 (rs3213221), MCT-1 (rs1049434), IL-6 (rs1800795) genotypes, (cognitive status); BDNF (rs6265), 5HTT (rs25531), MAOA (VNTR) and (injury status); GDF-5 (rs143383), IL6R (rs2228145) were compared with genotypes. Binary grouping of genotypes was made in (Independent Samples T-Test), three or more comparisons (One Way ANOVA), and Post-Hoc, Bonferroni and Games-Howell for significance comparisons. Were found that with low body fat percentage associated IL-6 GG genotype (p=0.042), with low BMI associated CK-MM GG (p=0.013), IGF-2 GG (p=0.001), IL-6 GG (p=0.018), in young basketball players. In addition, athletes; CK-MM AG (p=0.045), IL-6, GG (p=0.001) high vertical jump, CK-MM AA (p=0.038) IL-6 CC (p=0.009) with low vertical jump performance, IL -6 CC (p=0.041), MCT-1 AT (p=0.048) lower MaxVO2 performance, IGF-2 GC (p=0.002), MCT-1 AT (p=0.046) genotypes with statistically low blood lactic acid accumulation were found to be related. In the cognitive status comparison of the athletes; BDNF AA homozygous, MAOA Warrior genotypes with high hopelessness and anxiety mood (respectively) [(BDNF AA p=0.045, p=