Uzay-zaman kesirli diferansiyel denklemlerinin çözümlerinin analizi
Analysis of solutions to space-time fractional differential equations
  1. Tez No: 789892
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA KODAL SEVİNDİR, PROF. DR. ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Son yıllarda, integral denklemler, diferansiyel denklemler, kısmi diferansiyel denklemler, kesirli diferansiyel denklemler ve bu yapılara sahip olan denklem sistemleri bilimin bir çok dalında çalışan bilim insanları tarafından büyük ilgi görmektedir. Bu yapılara sahip denklemler, sinyal işleme, dinamik sistemlerin kontrol teorisi, elektrik ağları, sistem tanımlama, olasılık ve istatistik, finansal piyasa ve kuantum mekaniği, bölünme ve reaksiyon süreçleri gibi mühendislik ve bilimin birçok alanında olayları ve süreçleri modellemek için kullanılmaktadır. İntegral dönüşümler bu yapılara sahip denklemlerin çözümünde etkili bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, birçok araştırmacı tam ve kesirli mertebeli kısmi diferansiyel denklemlerin çözümlerini elde etmek için yeni integral dönüşümleri bulma ve var olanları geliştirme konusunda büyük çaba sarfetmektedirler.
Özet (Çeviri)
In recent years, integral equations, differential equations, partial differential equations, fractional differential equations and equation systems with these structures have attracted great attention by scientists working in many branches of science. Equations with these structures are used to model events and processes in many fields of engineering and science, such as signal processing, control theory of dynamical systems, electrical networks, system description, probability and statistics, financial market and quantum mechanics, diffusion and reaction processes. Integral transformations play an effective role in solving equations with these structures. Therefore, many researchers make great efforts to find new integral transformations and improve existing ones to obtain solutions of classical and fractional partial differential equations.