Havayolu ulaşımında hizmet kalitesinin tüketici tercihlerine etkisi
The effect of service quality on consumer preferences in airline transportation
  1. Tez No: 789893
  2. Yazar: DERYA DENİZ CANIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KIRBAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İşletmeler açısından tüketici tercihlerini etkileyen etmenlerin belirlenmesi ve bu etmenleri göz önünde bulundurarak pazar paylarını büyütme stratejileri geliştirmeleri günümüz rekabet ortamında büyük önem arz etmektedir. Havayolu ulaşım hizmetlerinde işletmeler pazar paylarını büyütebilmek adına müşterilerine sundukları hizmet kalitesini arttırmaya yönelik çeşitli stratejiler geliştirmektedir. Bu stratejilerin geliştirilmesi sürecinde tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen etmenlerin belirlenmesi doğru strateji geliştirmede önemli bir rol oynamaktadır. Havayolu ulaşımında hizmet kalitesinin tüketici tercihlerine etkisini ortaya koymak amacıyla hazırlanan bu çalışma kapsamında anket formu aracılığıyla elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla sayısallaştırılmıştır. Araştırmanın modelinde iki adet değişken yer almaktadır. Hizmet kalitesi bağımsız değişken, tüketici tercihleri bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre hizmet kalitesi tüketici tercihlerini pozitif yönlü olarak etkilemektedir. Buna göre hizmet kalitesinde meydana gelen artışa bağlı olarak tüketicilerin ilgili işletmeyi tercihinde de artış meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, it is of great importance for businesses to determine the factors that affect consumer preferences and to develop strategies to increase their market share by considering these factors. In airline transportation services, businesses develop various strategies to increase the quality of service they offer to their customers in order to increase their market shares. In the process of developing these strategies, determining the factors affecting the purchasing decisions of consumers plays an important role in developing the right strategy. Within the scope of this study, which was prepared to reveal the effect of service quality on consumer preferences in air transportation, the data obtained through the questionnaire were digitized through the SPSS program. There are two variables in the model of the research. Service quality was determined as the independent variable and consumer preferences as the dependent variable. According to the results obtained from the research, service quality affects consumer preferences positively. Accordingly, depending on the increase in service quality, there is an increase in the preference of consumers for the relevant business.