Gelişimsel dil bozukluğu olan ve olmayan çocukların pragmatik dil becerileri ile duygusal ve davranışsal profillerinin incelenmesi
A research on children with and without developmental language disorder in view of pragmatic language skills and behavioral&emotional profiles
  1. Tez No: 789895
  2. Yazar: AYŞE SERRA DURAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırmada, 60-72 aylık okul öncesi gelişimsel dil bozukluğu olan çocuklar ile gelişimsel dil bozukluğu olmayan çocukların pragmatik dil becerileri ile duygusal ve davranışsal profillerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma gelişimsel dil bozukluğu tanısı alan 30 çocuktan oluşurken, kontrol grubu gelişimsel dil bozukluğu olmayan 30 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmada gelişimsel dil bozukluğu olan çocuklar ile olmayan çocukların dil özellikleri, pragmatik dil becerileri ve duygusal-davranışsal profilleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için ilişkisel araştırma deseni kullanılmıştır. Veriler Pragmatik Dil Becerileri Envanteri, Güçler ve Güçlükler Anketi ve Türkçe Erken Dil Gelişimi Testi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde“IBM SPSS 26.0”paket programı kullanılmıştır. Araştırmada gelişimsel dil bozukluğu olan ve olmayan çocukların, duygusal davranışsal profilleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Pragmatik dil becerilerinde gelişimsel dil bozukluğu olanlar lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Gelişimsel dil bozukluğu olan ve olmayan çocukların sözel dil becerileri ile pragmatik dil becerileri ve duygusal-davranışsal profilleri arasında anlamlı düzeyde ilişkiler bulunmuştur. Gelişimsel dil bozukluğu olan çocukların pragmatik dil becerilerinden düşük puan aldıkları ve duygusal-davranışsal sorunlara daha çok sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the pragmatic language skills, emotional profiles, and behavioral characteristics of preschoolers aged 60 to 72 months with and without developmental language disorders. The Correlational Research Design is used in the study to investigate the relationship between language characteristics, pragmatic language skills, and emotional-behavioral profiles of preschoolers with and without developmental language disorders. While the study consisted of 30 children diagnosed with a language development disorder, the control group consisted of 30 children without a language development disorder. The criterion sampling method is used to select participants from those private preschools and special education and rehabilitation centers. Data were collected using the Pragmatic Language Skills Inventory, Strengths and Difficulties Questionnaire, and Turkish Early Language Development Test. The“IBM SPSS 26.0”package program is used for data analysis. No significant difference was found between the emotional and behavioral profiles of children with and without developmental language disorders. A significant difference was found in pragmatic language skills in favor of those with developmental language disorders. A correlation was found between verbal language skills, pragmatic language skills, and emotional-behavioral profiles of children with and without developmental language disorders. The results show that children with developmental language disorders score low in pragmatic language skills and experience more emotional-behavioral problems.