Gelişimsel dil bozukluğu olan ve olmayan çocukların duyusal işlemleme becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of sensory processing skills of children with and without developmental language disorders
- Tez No: 836653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE SEÇKİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çocukların geliş im süreçlerinde herhangi bir biyomedikal nedene bağ lı olmaksızın ortaya ç ıkan dil bozukluğ u iç in 'Geliş imsel Dil Bozukluğ u' (GDB) terimi kullanılmaktadır. GDB olan çocuklar, günlük yaşamdaki rol, performans ve işlevlerini etkileyen başka sorunlarla da karşılaşırlar. Bu sorunlar duyu bütünleme bozukluğu ile ilişkili olabilmektedir. Bu çalışmada tipik gelişim gösteren ve gelişimsel dil bozukluğu olan çocukların duyusal işlemleme becerilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu yaşları 60-84 ay arasında değişen tipik gelişim gösteren (n=30) ve 30 GDB (n=30) olan toplamda 60 çocuk oluşturmaktadır. Çalışmaya dahil edilme kriteri olarak belirlenen sözel olmayan zeka testlerinden ortalama ve üstü alan katılımcılar dahil edilmiştir. Katılımcılara Tü rkç e Okul Ç ağ ı Dil Geliş imi Testi ve Dunn Duyu Profili anketi uygulanmıştır. Çalışmanın bulgusunda GDB olan çocukların duyusal işlemleme kısmında 'Vestibüler İşlem' ve 'Oral Duysal İşlem' bölümlerinde; modülasyon kısmında 'Hareket ve Vücut Pozisyonu' ve 'Duygusal Cevapları Etkileyen Duyusal Girdilerin Düzenlenmesi' bölümlerinde; çeyrek daire kısmında ise 'kayıt' ve 'arayış' bölümlerinde muhtemel fark olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda GDB olan çocukların literatürle uyumlu olarak duyusal işlemleme problemleri yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. GDB olan çocuklarla çalışan dil ve konuşma terapistlerinin gerektiğinde interdisipliner çalışmak için ergoterapistlerle iş birliği içerisinde olmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The term 'Developmental Language Disorder' (DLD) is used for language disorders that occur during the developmental process of children without any biomedical cause. Children with developmental language impairment also face other problems that affect their role, performance and functioning in everyday life. These problems may be related to sensory integration disorder. The aim of this study was to investigate the sensory processing skills of normally developing children and children with developmental language disorder in a comparative manner. The sample group of the study consisted of 60 normally developing children (n=30) and 30 children with DLD (n=30) aged between 60 and 84 months. Participants who scored average or above in the non-verbal intelligence tests determined as inclusion criteria were included in the study. Participants were administered the Turkish School-Age Language Development Test and the Dunn Sensory Profile questionnaire. In the finding of the study, it was determined that there was a possible difference in the 'Vestibular Processing' and 'Oral Sensory Processing' sections in the sensory processing section; in the 'Modulation Related to Body Position and Movement' and 'Modulation of Sensory Input Affecting Emotional Responses' sections in the modulation section; and in the 'registration' and 'seeking' sections in the 4 quadrant circle section. As a result of the study, it was concluded that children with DLD have sensory processing problems in line with the literature. It is recommended that speech and language therapists working with children with DLD should cooperate with occupational therapists to work interdisciplinary when necessary.