Gelişimsel dil bozukluğu olan ve olmayan çocukların anlatı becerilerinin incelenmesi
Examining the narrative skills of children with and without developmental language disorder
- Tez No: 962761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL AYDIN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gelişimsel Dil Bozukluğu (GDB) olan çocuklar için öykü anlatma becerisi, yalnızca dilsel yeterliklerin değil; aynı zamanda bilişsel süreçlerin, sosyal etkileşim becerilerinin ve anlatı kurgulama yetisinin de önemli bir göstergesidir. Bu becerilerin değerlendirilmesi, çocukların dil gelişimine ilişkin kapsamlı bilgi sunarak tanı, müdahale ve izlem süreçlerinin daha etkili yürütülmesine katkı sağlamaktadır. Özellikle anlatı üretimi, bu çocukların gerçek yaşam iletişim profillerinin doğal bir yansıması olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırmanın amacı,gelişimsel dil bozukluğu olan ve tipik dil gelişimi gösteren (TDG) çocukların öykü anlatma becerilerini anlatı analizi yoluyla karşılaştırmaktır. Çalışma grubunu, anadili Türkçe olan ve Ankara ilinde ikamet eden, 4:00–5:11 yaş aralığındaki 24 GDB tanılı ve 24 TDG olan çocuktan oluşan toplam 48 çocuk oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Frog, Where Are You? (Kurbağa Neredesin?) adlı resimli hikâye kitabı kullanılmış; çocuklardan kitabı inceledikten sonra hikâyeyi anlatmaları istenmiştir. Elde edilen anlatılar, Anlatı Puanlama Şeması temel alınarak makro yapı bileşeni açısından analiz edilmiştir. Veriler bağımsız iki grup karşılaştırmasında t-testi kullanılmış ve değişkenler arası ilişki pearson korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak GDB olan çocukların TDG olan çocuklara göre öykü anlatı makro yapı bileşenlerinde anlamlı olarak düşük performans gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, gelişimsel dil bozukluğu olan çocukların anlatı becerilerine ilişkin bütüncül bir değerlendirme sunarak alanyazına kuramsal ve uygulamalı düzeyde özgün katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
For children with Developmental Language Disorder (DLD), narrative skills are considered an important indicator not only of linguistic competence but also of cognitive processes, social interaction abilities, and narrative structuring skills. Assessing these abilities provides comprehensive insights into children's language development and contributes to more effective diagnosis, intervention, and monitoring processes. In particular, narrative production is regarded as a natural reflection of these children's real-life communication profiles. The aim of this study is to compare the narrative skills of children with DLD and typically developing (TD) children through narrative analysis. The study group consists of a total of 48 children between the ages of 4:00 and 5:11 who are native Turkish speakers and reside in Ankara, including 24 children diagnosed with DLD and 24 TD children. As a data collection tool, the wordless picture book Frog, Where Are You? was used, and the children were asked to tell the story after examining the book. The narratives were analyzed based on the Narrative Scoring Scheme (NSS) with a focus on macrostructural components. Data were analyzed using independent samples t-tests for group comparisons and Pearson correlation tests to examine relationships between variables. The findings revealed that children with DLD demonstrated significantly lower performance in macrostructural elements of narrative production compared to their TD peers. This study is expected to make an original contribution to the literature by providing a comprehensive evaluation of the narrative abilities of children with developmental language disorder from both theoretical and applied perspectives