An experimental evaluation of relative reconstruction algorithms
Göreli rekonstrüksiyon algoritmalarının deneysel değerlendirmesi
  1. Tez No: 789940
  2. Yazar: YAKUP GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JEAN PONCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Illinois at Urbana-Champaign
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Verilen iki ya da daha fazla görüntüde eşleştirilen bir nokta kümesi olduğunda, sahnenin üç boyutlu bilgisinin çıkarılması problemi, bilgisayarla görme literatüründe en sık ele alınan problemlerden biridir [Ull79, LH81, TH84, WHA89, Hor90, FM90, LH90, TK92, Sha92]. Bu probleme iki farklı şekilde yaklaşılmıştır [LDFP93]. İlk yaklaşım, üç boyutlu dünya koordinatları ile karşılık gelen iki boyutlu görüntü (piksel) koordinatları arasındaki ilişkiyi veren bir modelin oluşturulmasını gerektirir. Bu modelin oluşturulma süreci ve parametrelerinin (içsel ve dışsal parametreler) bulunması kamera kalibrasyonu olarak adlandırılır [Hor86, Fau93]. Kamera kalibrasyonu bazı verimli yöntemler önerilmiştir [FT86, Tsa86, Tsa89]. Kamera çevrimdışı kalibre edilemediğinde, özellikle aktif görmede, ikinci yaklaşım [KD90, Fau92, HGC92, MQVB92, MMG92, Har92, PCM93] kameraların kalibre edilmemiş olduğu durumu ele alır. Bu yaklaşımdaki önerilen yöntemler projektif sabitleri kullanır. Bu sabitler metrik olmadığından, hiçbir dış veya iç parametrenin bilinmediği ya da yalnızca her çift görüntü için epipollerin bilindiği zayıf kalibre edilmiş kameralarda çevrimdışı görüntülerin kullanımını mümkün kılar. Projektif sabitler, sahnenin projektif yapısını çıkarmak için, bazı kalibre edilmemiş ya da zayıf kalibre edilmiş görüntülerdeki nokta kümesi verildiğinde yeterli olduğu gösterilmiştir [KD90, FLM92, Har92, PCM93]. Sahnenin projektif yapısının çıkarılmasından sonra, üç boyutlu bilginin, üç boyutlu projektif uzayın temel olarak kullanılan noktalara göre yeniden oluşturulması olasıdır. Projektif sabitler, kamera kalibre etmek için de kullanılır, örneğin [FLM92, FM92, LDFP93]. Son çalışmalarda [PCM93, PMCeda, PMCedb], Ponce ve arkadaşları, kalibre edilmemiş veya zayıf kalibre edilmiş görüntü çiftleri veya üçlülerinden göreceli stereo ve hareket çıkarımı için çeşitli yöntemler önermektedir. Bu çalışmalar, zayıf kalibre edilmiş bir stereo düzeneğinden göreceli stereo ve hareket çıkarımı için çeşitli geometrik yöntemler ve tamamen kalibre edilmemiş görüntülerden stereo ve hareket çıkarımı için analitik yöntemler sunmaktadır. Bu rapor, bu yöntemlerin bazı gerçek ve sentetik görüntüler üzerindeki deneylerini ve değerlendirmelerini içermektedir. Aynı görüntüler üzerinde gürültü varlığında yöntemler de test edilmiştir. Böylece, görüntülere eklenen kontrollü bir miktardaki gürültüye göre yöntemlerin performansı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Given a set of points matched in two or more images, the problem of recovering the three-dimensional information of the scene is one of the most frequently addressed problems in the computer vision literature [Ull79, LH81, TH84, WHA89, Hor90, FM90, LH90, TK92, Sha92]. There are two different approaches to this problem [LDFP93]. The first approach requires the construction of a model giving the relationship between the three-dimensional world coordinates and their corresponding two-dimensional image (pixel) coordinates. The process of constructing this model, and finding its parameters (intrinsic and extrinsic parameters) is called camera calibration [Hor86, Fau93]. There are several efficient methods proposed for camera calibration [FT86, Tsa86, Tsa89]. Since it is not always possible to calibrate the camera off-line, especially in active vision, the second approach [KD90, Fau92, HGC92, MQVB92, MMG92, Har92, PCM93] considers the case where the cameras are uncalibrated. The proposed methods in this approach use projective invariants. Since these invariants are non-metric, they make the use of uncalibrated images in which none of the extrinsic or intrinsic parameters are known, or weakly calibrated cameras in which only the epipoles for each pair of images are known possible. Projective invariants are shown to be adequate to recover the projective structure of a scene given a set of points in some uncalibrated or weakly calibrated images [KD90, FLM92, Har92, PCM93]. After recovering the projective structure of the scene, one can easily reconstruct the three-dimensional information relative to the points used as the basis of the three-dimensional projective space. Projective invariants are also used for camera self-calibration where the parameters of the camera are determined on-line, e.g., [FLM92, FM92, LDFP93]. In recent studies [PCM93, PMCeda, PMCedb], Ponce et al. propose several methods for relative stereo and motion reconstruction from uncalibrated or weakly calibrated image pairs or triples. These studies introduce several geometric methods for relative stereo and motion reconstruction from a weakly calibrated stereo rig, and analytical methods for stereo and motion reconstruction from completely uncalibrated images. This report includes the experiments and evaluations of these methods on some real as well as synthetic images. The methods are also tested on the same images in the presence of noise. Thus, the performance of the methods with respect to some controlled amount of noise added to the images is evaluated.