The influence of international schools' Western culture on Egyptian Muslim student identity
Uluslararası okul Batılı kültürünün Mısırlı Müslüman öğrenci kimliğine etkisi
- Tez No: 789949
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ERKİLET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, uluslararası eğitim sisteminin Mısırlı Müslüman öğrencilerin dinsel kimlik ve kimlik üzerindeki etkisini incelemektedir. İngilizce eğitim veren uluslararası okullara katılmak son yıllarda Mısır'da dikkat çeken bir durum haline geldi. Bu çalışma aynı zamanda, kimlik geliştirme süreci ile batılı okul kültürü arasındaki ilişkiyi inceler. Bu durumun incelenebilmesi için saha çalışması yapılmalıdır. Bu çalışmada, farklı veri toplama teknikleri, detaylı görüşmeler ve katılımcı gözlemleri kullanıldı. Bu çalışmaya farklı uluslararası okullarda bulunan öğretmen, öğrenci ve velilerden oluşan 31 katılımcı dahil edildi. Elde edilen verilere göre kimlik, eğitim ve kültür ile dinamik bir biçimde etkileşim halindedir. Bu çalışmada, bluslararası batı okul kültürünün, öğrencileri yerel kültürlerine sınırlı maruz kalmalarının etkisi ile aşırı derecede batı kültürüne maruz bırakarak yerel kültürlerinden uzaklaştırdığı öne sürülmüştür. Bu çalışmanın bulgularından biri, öğrencinin kimlik geliştirme sürecinin ve dini kimlik oluşumunun engellendiği yönündedir. Bunun yanı sıra, öğrencilerin yerel kimliklerini korumalarının zorlaşmaktadır. Ek olarak, Literatür bulguları öğrencilerin batı okul kültürüne yoğun bir biçimde maruz kalmaları ve İslami eğitime sınırlı bir eğilimle, İngilizce kullanımının okullarda Arapçadan daha yaygın olması, öğrencilerin dini kimliklerini oluşturma sürecini engellediği öne sürülmektedir. Bunun sonucu olarak, öğrencilerin kimlik oluşturma sürecinde istikrarsızlığa ve dinsel kimlik oluşturma sürecinde bozukluklara neden olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the influence of the international education system on Egyptian Muslim student particularly in terms of their religious identity. Studying in international schools that provide English-medium education is an increasingly prevalent aspiration in Egypt in recent years. This study examines the relationship between the identity development process and such schools' Western culture. To be able to examine the question empirically, I have conducted fieldwork using in-depth interviews and participant observation. 31 participants were included in this study— parents, teachers, and students who were attending different international schools. The data I obtained indicates that identity dynamically interacts with education and culture. The subculture of international schools is found to be heavily influenced by Western culture. The limited exposure of students to their local culture, compared to the Westernized one they are exposed to at school, results in alienation from their local culture. Such alienation was found to hinder students' identity development process as well as the formation of their religious identity. In fact, as I demonstrate in this thesis, students struggle to maintain their local identity. The literature suggests that students' experience of excessive exposure to such schools' Western culture and use of English language significantly more than Arabic language, combined with limited exposure to Islamic education has led to a significant dysfunction in their religious identity formation process. Hence, their identity as Muslims is found to be unstable.